“Historia Marii” – otwarcie sezonu kinowego w Dobrym Miejscu (23 września 2017) [bilety]

“Historia Marii” – otwarcie sezonu kinowego w Dobrym Miejscu (23 września 2017) [bilety]

30 sierpnia, 2017 Wyłącz przez mateo

 

Już 23 września 2017 o 18.00 Dobre Miejsce rozpoczyna sezon kinowy – “Historia Marii” to poruszająca opowieść o miłości, wierności i wytrwałośći. Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi redemptorysta, teolog duchowości, publicysta i filmoznawca ksiądz dr Marek Kotyński (wykładowca PWTW). Bilety w cenie 15 zł do kupienia na www.chrzescijanskiegranie.pl lub stacjonarnie w sklepie na ul. Dewajtis 3 w Warszawie.

 

“Historia Marii” to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane “Ames en prison” (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze).

 

Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. “Historia Marii” porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: “Dzikie dziecko” François Truffauta, “Cudotwórczyni” Arthura Penna, czy “Camille Claudel, 1915” Bruno Dumonta.

 

Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.

 

Będzie to drugi pokaz tego tytułu w Dobrym Miejscu, w grudniu 2016 roku film zobaczyło przeszło 100 osób.

Historia Marii w Dobrym Miejscu

 

KIEDY: 23 września (sobota) 2017, godzina 18:00, Film od 10 r.ż.

GDZIE: DOBRE MIEJSCE wej. B ul. Dewajtis 3, Las Bielański, Warszawa.

BILETY w cenie 15 zł do nabycia on-line na stronie sklepu “Chrześcijańskie Granie”. Stacjonarnie od 1.09 w Dobrym Miejscu wej. B w godz. pracy sklepu “Chrześcijańskie Granie” oraz godzinę przed seansem w dniu wydarzenia.

Tytuł oryginalny: Marie Heurtin Produkcja: Francja, 2014, Czas trwania: 94 min. Reżyseria: Jean-Pierre Amèris Zdjęcia: Virginie Saint-Martin Producenci: Denis Carot, Sophie Revil Występują: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noémie Churlet