NOWOŚĆ: Misterium Męki Pańskiej – Czerwińsk nad Wisłą (CD)

NOWOŚĆ: Misterium Męki Pańskiej – Czerwińsk nad Wisłą (CD)

1 marca, 2016 Wyłącz przez mateo

Misterium Męki Pańskiej - Czerwińsk

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Teraz możecie je przeżyć w każdym miejscu i czasie – właśnie ukazała się płyta CD z nagraniem. Kupicie ją w Chrześcijańskim Graniu.

 

Tekst tego dramatu napisał salezjanin – ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina – wybitnego kompozytora – ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963), zasłużonego przede wszystkim na polu muzyki kościelnej, podpisującego swoje dzieła pseudonimem “Antoni Chlondowski”. Po raz pierwszy misterium “Męki Pańskiej” Harazima – Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska.

 

Pięcioaktowe misterium, rozpoczynające się od sceny na Górze Oliwnej, w inscenizacji czerwińskiej zostało poszerzone o prolog, który przenosi akcję do Wieczernika. Ukazuje on najważniejsze wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy, bezpośrednio poprzedzające mękę Chrystusa i nierozerwalnie z nią związane. Jeszcze można rezerwować miejsca na tegoroczne spektakle przez stronę: www.misterium.bosko.pl

 

W klasztorze czerwińskim Misterium wystawiono pierwszy raz w 1949 r. Od tego momentu Czerwińska Męka wpisała się w tradycję Mazowsza. To wartościowe wydarzenie teatralne ściągało publiczność z całej Polski, było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie.

 

Przez długie lata wykonawcami Misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą tradycja Misterium wygasła.

 

“W 2014 roku powróciliśmy do tradycji Czerwińskiego Misterium i widząc wielkie zainteresowanie ze strony wiernych, pragniemy kontynuować dalej to dzieło zbliżające ludzi do Boga. W roku 2016 proponujemy prawie dwugodzinny spektakl poszerzony o nowe wątki, wzbogacony bogatszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów. Pragniemy, aby przeżycie Misterium było pięknym doświadczeniem wielkopostnej modlitwy i refleksji, poprzez którą wierny ma możliwość uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa.” – mówią organizatorzy Misterium.

 

KUP PŁYTĘ Z NAGRANIEM MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ >>>

 

Aktualnie organizacją Misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus, a w spektaklu biorą udział profesjonalni aktorzy i młodzież ze środowisk salezjańskich.

 


Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku – CD, na płycie:

Prolog
Hosanna
Agnus Dei
Gorzkie żale przybywajcie
Żal duszę ściska
Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
Jezu mój kochany
Przypatrz się duszo
Męka i śmierć Jezusa
Kołysanka Maryi
Resurexit
Chrystus zmartwychwstan jest

 

www.misterium.bosko.pl