Benefis o. Leona Knabita – 9 DEKAD ŁASKI

Benefis o. Leona Knabita – 9 DEKAD ŁASKI

8 listopada, 2019 0 przez Piotr Szewczyk

9  DEKAD ŁASKI  czyli rozmowa red. Marcina Witana z mnichem – jubilatem, ojcem Leonem Knabitem o jego życiu w perspektywie mijających w tym roku 90 lat, danych niewątpliwie z Bożej łaski. Ponadto w tym roku o. Leon świętuje również 65 lat kapłaństwa. Benefis jest uhonorowaniem posługi zasłużonego benedyktyna.

Jak zmienia się wobec łaski Bożej postrzeganie siebie samego i świata? Siebie „w świecie” czyli obecnego w mediach: pisarza, felietonisty, blogera… a jednak przede wszystkim mnicha żyjącego wg reguły św. Benedykta.

Czy długowieczność jest znakiem Bożego błogosławieństwa?

Czy sprzyja stawaniu się m ą d r y m?

Te i inne pytania spadną na Ojca Leona, a czego (być może) nie zechce powiedzieć do końca – dopełnimy zupełnie wyjątkowym wykonaniem wierszy autorstwa księży – poetów: Karola Wojtyły, Jana Twardowskiego, Janusza St. Pasierba, Jerzego Szymika oraz Ernesta Brylla.


Wystąpią: Agata Bernadt i Tomasz Grzybowski (krakowska Piwnica Pod Różą). Artyści znani z warsztatowej finezji, trafności interpretacji i fascynacji poezją nurtu sacrum.


POLUB WYDARZENIE NA FB

https://www.facebook.com/events/407784190166281/

I ZAPROŚ ZNAJOMYCH


9  DEKAD ŁASKI – 22 listopada 2019 r. godz.: 19:00.

Miejsce:  Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B

(MIEJSCA NIENUMEROWANE – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – 283)

Bilety – w cenie 35 zł dostępne on-line na Evenea oraz stacjonarnie godzinę przed wydarzeniem (KASA BILETOWA w recepcji Domu Rekolekcyjnego w wejściu A – https://warszawa.dobremiejsce.eu/galeria/wejscie-a/).


 

Ojciec Leon Knabit OSB

Ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim. Rychło przeniósł się z rodziną do Siedlec, gdzie zdobył wykształcenie od podstawowego poprzez maturę w liceum im. Bolesława Prusa w roku 1948 do ukończenia Wyższego Seminarium Duchownego diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej.

27 grudnia 1953 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk księdza biskupa Ignacego Świrskiego. Jako młody kapłan (ze względu na słaby stan zdrowia) pełnił posługę duszpasterską, najpierw na Podhalu, w Gronkowie i w Brzegach,potem w Siedlcach i w Pewli Małej koło Żywca.

W 1958 r. został przyjęty do nowicjatu w opactwie w Tyńcu, otrzymując imię zakonne Leon. W dniu 15 sierpnia 1960 roku złożył profesję monastyczną. W następnych latach – już jako tyniecki mnich – pełnił szereg posług duszpasterskich i rekolekcyjnych: 1963–1970 był proboszczem tynieckiej parafii, 1971–1980 mistrzem nowicjatu, 1977–1983 podprzeorem opactwa, a przez następnych 10 lat był przeorem w zależnym od Tyńca klasztorze w Lubiniu (pod Poznaniem) i jednocześnie przez kilka lat również proboszczem tamtejszej parafii. Po powrocie do Tyńca został ponownie powołany na urząd podprzeora (1994–1999,2002–2005), a w latach 2001–2002 przeora opactwa.

Od wielu lat ceniony duszpasterz, rekolekcjonista i spowiednik; współpracuje z telewizją, radiem. Autor wielu książek, artykułów i felietonów.


Agata Berndt

Wokalistka i autorka cyklu “Koncerty z Wierszy”. Towarzyszyła w wieczorach autorskich księdzu Janowi Twardowskiemu.