Słuchamy tego, czego słucha młodzież… / Projekt Kostka 2018 [relacja]

Słuchamy tego, czego słucha młodzież… / Projekt Kostka 2018 [relacja]

10 września, 2018 Wyłącz przez mateo
Projekt Kostka 2018 fot Ida Balicka

Projekt Kostka 2018 fot. Ida Balicka

 

 

W miniony weekend (7-9 września 2018) po raz ósmy odbył się w Złotowie Projekt Kostka – jedyny w Polsce festiwal chrześcijańskiego hip-hopu, organizowany przez misjonarzy Świętej Rodziny. Koncerty, konkursy i spotkania z artystami wypełniły miasto!

 

Przez trzy dni Projektu Kostka 2018 młodzież szkół średnich mogła uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i koncertach. “Słuchamy tego, czego słucha młodzież, a oni słuchają dziś hip-hopu” mówią organizatorzy i podkreślają, że ten gatunek z natury nastawiony jest na przekaz słowa i dlatego też pomocny w  ewangelizacji.

 

Projekt Kostka 2018 fot J.Cygan

Projekt Kostka 2018 fot J.Cygan

 

Wydarzeniu patronuje św. Stanisław Kostka, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku i od którego Święto Młodych na Krajnie w diecezji bydgoskiej otrzymało swoją nazwę.

ZOBACZ TEŻ: XI PRZEGLĄD CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE 2018

 

Piotr “Poison” Plichta, jeden z wykonawców, wykorzystuje rap, aby opowiadać o swoim osobistym spotkaniu z Bogiem i nawróceniu. W programie profilaktycznym “Nie zmarnuj swojego życia” uczestniczyło ok. 1000 uczniów miejscowych gimnazjów i szkół średnich. Jak zaznaczył prowadzący Łukasz Bęś, tego typu spotkania pomagają młodzieży zmieniać swoje życie i odpowiadać na pytanie, co chcą z nim robić.

 

Sobotnie przedpołudnie to przede wszystkim przesłuchania w ramach konkursu promującego osoby rozpoczynające przygodę z muzyką hip-hop. Nagrodą dla zwycięzcy była m. in. możliwość nagrania profesjonalnego wideoklipu. DJ Dugi z ekipy “Rób to co kochasz” w formie warsztatowej zaprezentował na czym polega praca profesjonalnego didżeja.

 

Projekt Kostka 2018 fot J.Cygan

Projekt Kostka 2018 fot J.Cygan

 

Jako że patron wydarzenia należał do Towarzystwa Jezusowego, nie zabrakło w tym roku także jezuickiego akcentu. Przemysław Wysogląd SJ zaprezentował narysowany przez siebie komiks opowiadający o życiu św. Stanisława Kostki. W homilii poprosił młodych, by wzorem Kostki podążali za swoimi pragnieniami, wśród których najważniejszym jest pragnienie świętości.

ZAPRASZAMY NA: 8. FESTIWAL CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE [WARSZAWA – 27 LISTOPADA 2018]

 

Sobotni wieczór to seria koncertów. Rozpoczęli laureaci przeglądu muzycznego, a po nich Poison 777, Muode Koty, Rymcerze i Arkadio. Wśród laureatów byli wychowankowie z ogniska wychowawczego w Świdrze-Otwocku, którzy poprzez muzykę chcą opowiadać o życiowej walce, także o wiarę, jaką prowadzą oni sami i ich rówieśnicy. Katecheta ogniska, ks. Filip Manikowski MSF powiedział, że przywiózł swoich wychowanków na Projekt Kostka 2018, aby mogli spotkać prawdziwych chrześcijan: szczęśliwych i zadowolonych z tego, że Jezus Chrystus jest ich Panem.

 

Przez cały czas trwania imprezy, obecna była “Strefa Modlitwy”, w której trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji uczestników i organizatorów, a misjonarze Świętej Rodziny posługiwali sakramentem pokuty.

 

Festiwal zakończył się audiowizualnym przedstawieniem “KOSTKA” przygotowanym przez grupę akademicką “KLEMA” z Grodziska Mazowieckiego. Ewangelizują poprzez przedstawienia inspirowane patronami danego roku liturgicznego. Wykorzystując światło i dźwięk chcą odpowiedzieć na potrzeby młodszego pokolenia.

 

W ocenie burmistrza Złotowa “Projekt Kostka” to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie miasta i jest wspaniałą alternatywą dla tutejszej młodzieży.

 

tekst: ks. Marek Gubernat MSF / mat.prasowe

foto: Ida Balicka, J.Cygan