Hosanna Festival w Siedlcach po raz 23. [relacja]

Hosanna Festival w Siedlcach po raz 23. [relacja]

30 sierpnia, 2016 Wyłącz przez mateo

Hosanna Festival 2016

Czy 23. edycja Hosanna Festival w Siedlcach spełniła pokładane w niej oczekiwania? Jeden z najstarszych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Polsce pokazuje, że warto tworzyć przestrzeń dla twórczości z wartościami. W tym roku przegląd konkursowy wygrały ex aequo zespół Soul Eyes oraz duet Karolina Kozłowska & Konrad Sikora. Gwiazdami Festiwalu były: Exodus 15 oraz Soul’n’Voices. Patronem medialnym był serwis www.chrzescijanskiegranie.pl

 

Tradycyjnie już, na koniec wakacji Siedlce zapraszają na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej “Hosanna Festival” organizowany przez KSM. Można powiedzieć, że ta stałość jest czymś naprawdę wyjątkowym i dobrym. Tym bardziej, że festiwali tego typu we środkowo-wschodniej części naszego kraju jest jak na lekarstwo. Cieszy też to, że doceniają to władze miasta oraz inne instytucje samorządowe.

 

Przybywając po raz kolejny na przegląd konkursowy w sobotnie popołudnie wiedzieliśmy, że poziom organizacji Festiwalu będzie na wysokim poziomie. I się nie zawiedliśmy. Świetna sala teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury, balony i ciepła atmosfera niezmiennie zachęcają zespoły i solistów do udziału w przeglądzie konkursowym. W tym roku pojawiło się 11 zespołów i solistów: Julia Perz z Siedlec, Karolina Kozłowska i Konrad Sikora z Parczewa, Karolina Śledź z Międzyrzeca Podlaskiego, Małgorzata Piszcz z Wojcieszkowa, Marta Dywizja z Warszawy, Olga Jagieło z Pruszyna, Play&Pray z Wieliczki,  Schola z parafii Świętego Michała Archanioła w Białej Podlaskiej, SOON z Poznania, Soul Eyes z Warszawy oraz Zjednoczeni w Duchu z Międzyrzeca Podlaskiego. Reprezentowały one bardzo zróżnicowany poziom. Od bardzo przeciętnego, aż po profesjonalny. Ta różnorodność spowodowała, że jury miało bardzo utrudniony wybór. Być może warto byłoby wprowadzić podział na kategorie np. rozdzielić solistów i zespoły. Na koniec sobotniego wieczoru wystąpiła gwiazda: Exodus 15.

 

Ostatecznie udało się wyłonić laureatów, którzy wystąpili w niedzielę podczas koncertu finałowego w siedleckim amfiteatrze. Niedzielne świętowanie rozpoczęło się mszą św. o 10.00 w katedrze, gdzie sens istnienia Hosanna Festivalu podkreślił ks. Sławomir Arseniuk, mówiąc o tym, że artyści są bardziej wrażliwi, widzą więcej i przez to są bardziej narażeni na pychę. Dlatego warto tworzyć miejsca i wydarzenia, które dają przestrzeń wyrażenia tej wrażliwości bez “nacisku świata” i pogoni za sławą.

 

Z lekkim poślizgiem, po 15.00 rozpoczął się główny koncert Festivalu – na początku przegląd zespołów pielgrzymkowych (świetny pomysł! szkoda, że w tym roku wystąpiły tylko 3 składy), a potem występy laureatów, wręczenie nagród i ogłoszenie zwycięzców tradycyjnej loterii fantowej. Na koniec dnia zaśpiewał zespół Soul’n’Voices – zdobywcy Grand Prix Hosanna Festival 2015.

Jak można krótko podsumować tegoroczny Hosanna Festiwal? Może to wydać się dziwne, ale chyba największą wartością Hosanna Festiwalu nie jest wyszukiwanie “gwiazd” i rozbudzanie pragnienia sławy, a atmosfera wspólnego uwielbienia Boga muzyką. Spotkania i wzajemna inspiracja. Dobrze, że jest taki czas i miejsce.

 

 

Wyniki 23. edycji Hosanna Festiwal: 

 

I miejsca: Soul Eyes oraz Karolina Kozłowska & Konrad Sikora

II miejsce dla Pray&Play

III miejsce dla Scholi przy parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej.

Do tego nagroda specjalna dla zespołu SOON i wyróżnienie dla Mikołaja Korpysza ze Scholi Zjednoczeni w Duchu z Międzyrzeca Podlaskiego.

 

Zobacz nagranie z rozdania nagród:

DSC_3221 DSC_3233 DSC_3190 DSC_3160