TAU i Porozumienie pełni MOCY DOBRA – IX Święto Dziękczynienia za nami!

TAU i Porozumienie pełni MOCY DOBRA – IX Święto Dziękczynienia za nami!

5 czerwca, 2016 Wyłącz przez mateo

swieto_dziekczynienia_2016 (10)

Druga edycja festiwalu MOC DOBRA za nami! Podczas 9. Święta Dziękczynienia (5 czerwca 2016) na Polach Wilanowskich, przed świątynią Opatrzności Bożej tysiące warszawiaków uczestniczyło w procesji, dziękczynnej mszy świętej oraz II Festiwalu Moc Dobra. Na scenie wystąpiły m.in. Wielki Chór Małych Serc, New Life’M, Beata Bednarz, Armia, TAU, Porozumienie oraz Moja Rodzina.

 

5 czerwca 2016 na Polach Wilanowskich, przez świątynią Opatrzności Bożej tysiące warszawiaków uczestniczyło w procesji, dziękczynnej mszy świętej oraz II Festiwalu MOC DOBRA. Tegorocznymi laureatami konkursu festiwalowego zostali: wybrany przez jury – raper TAU oraz praise – rockowy zespół POROZUMIENIE, wybrany przez publiczność. Nagrody za całokształt twórczości odebrali zaś o. Andrzej Bujnowski OP oraz Tomasz Budzyński z Armii.

 

Pozostaje jedynie żałować, że na koncerty festiwalowe została niewielka część przybyłych na mszę świętą osób. Bo występujące zespoły grały na świetnym poziomie. Wystarczy wspomnieć New Life’M w skład którego wchodzą najlepsi polscy muzycy jazzowi jak Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski, Robert Janowski, Agnieszka Musiał czy Robert Cudzich. Mogliśmy usłyszeć utwory z najnowszego krążka zespołu (premiera niespełna 2 tygodnie temu!) pt, “Moje Westerplatte” – na którym zespół nagrał kawałki do tekstów Jana Pawła II.

 

Niewątpliwie klasą samą w sobie jest też Beata Bednarz, które wokal znany jest nie tylko w kraju nad Wisłą. A na samym końcu mogliśmy posłuchać Armii, która mimo tylu lat na scenie, nadal porusza słuchaczy. I ciągle tworzy nowe.

 

Do ostatnich chwil trzymane w tajemnicy były zwycięskie zespoły konkursu Moc Dobra. Sami wykonawcy dowiedzieli się jedynie kilka dni wcześniej. Festiwal, którego dyrektorem jest Dariusz Ciszewski (Muzyczne Dary) chce dotrzeć z muzyką chrześcijańską do szerokiej opinii publicznej.

 

“Chcemy przyciągnąć młodych ludzi i pokazać im, że Kościół jest żywy, piękny i atrakcyjny. Mogą tego doświadczyć poprzez muzykę wykonywaną przez artystów głęboko zakorzenionych w Kościele i chrześcijaństwie, ale i tych, którzy od wielu lat są znani szerokiej publiczności.” – deklarują organizatorzy Festiwalu.

 

swieto_dziekczynienia_2016 (7)

 

Przyznanie nagród konkursowych raperowi TAU oraz Porozumieniu cieszy. Jest to jednocześnie zaskoczenie. Dotychczas, poza Koncertem Debiuty, gatunek ten był niedoceniany podczas konkursów muzyki rozrywkowej. Funkcjonował w pewnego rodzaju “drugim obiegu” – z własnym środowiskiem wydawniczym i konkursowym. Dlatego cieszy nas decyzja jury o nagrodzie dla tego nawróconego rapera. Jako TAU wydał dwie płyty “Remedium” i “Restaurator”.

 

Z kolei POROZUMIENIE to dobrze znany, rockowy zespół rodem ze wschodniej ściany Polski. Od kilkunastu lat obecni na scenie muzyki chrześcijańskiej, na swoim koncie mają 5 płyt, a na każdym koncercie potrafią poruszyć publiczność. Nic dziwnego, że właśnie od niej otrzymali nagrodę.  Na scenie festiwalowej także dali czadu!

swieto_dziekczynienia_2016 (9)

 

“Muzykiem zostałem przez przypadek” – mówił ze sceny Tomasz Budzyński, lider zespołu Armia (znany także z Siekiery, zespołu Trupia Czaszka oraz 2 Tm 2,3), który odebrał nagrodę za całokształt twórczości. Ciekawe, że właśnie ten “przypadek” od lat porusza serca i umysły tysięcy młodych ludzi. I ciągnie ku Światłu. Poza działalnością muzyczną, Budzy zajmuje się także malarstwem.

 

swieto_dziekczynienia_2016 (8)

 

Niewątpliwie jedną z ciekawszych postaci związanych ze sceną muzyki chrześcijańskiej w latach 90-tych i początku XXI wieku jest o. Andrzej Bujnowski OP. Od wielu lat zajmuje się artystami, w tym muzykami. To On współtworzył legendarny kwartalnik muzyczny RUaH. Założyciel zespołu Deus Meus w Szczecinie. Współorganizator (wraz z grupą New Life’m) licznych warsztatów muzycznych i spotkań dla muzyków chrześcijan Strefa Chwały Festiwal. Także On odebrał nagrodę za całokształt twórczości.

 

Święto Dziękczynienia tradycyjnie już było związane z powstającą Świątynia Opatrzności Bożej. Jest to wotum dziękczynienia narodu za wolność narodu. Hasłem tegorocznego spotkania było “Chrzest darem miłosierdzia”. Szczególnym patronem tegorocznego święta był św. Maksymilian Maria Kolbe. Kard. Kazimierz Nycz zapowiedział plany otwarcia kościoła 11 listopada 2016.  Wydarzeniami towarzyszącymi – poza II Festiwalem MOC DOBRA – były: gra edukacyjna „Wyprawa do Królestwa Niebieskiego” w Miasteczku dla Dzieci, a do także „Ruchomy Teatrzyk XXI wieku dla Dzieci”.

 

Cieszymy się, że muzyka chrześcijańska znalazła swoje miejsce także przy okazji tak dużego i ważnego wydarzenia jakim jest dla Warszawy Święto Dziękczynienia. Dzień zakończył się prawidłowo – nabożeństwem, potem uwielbieniem prowadzonym przez zespół Moja Rodzina oraz iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.

 

swieto_dziekczynienia_2016 (2)