Czwarte Urodziny? Albo i Nie w świątecznym nastroju [relacja]

Czwarte Urodziny? Albo i Nie w świątecznym nastroju [relacja]

3 października, 2015 Wyłącz przez mateo

alboinie_koncert_4urodziny

W piątkowy wieczór 25 września 2015 roku Siemianowickie Centrum Kultury  – Park Tradycji rozbrzmiało muzyką, a to za sprawą koncertu z okazji czwartych urodzin Albo i Nie. Na wspólnym świętowaniu zgromadzili się fani nie tylko ze Śląska. Usłyszeliśmy najciekawsze przeboje i nowości z nadchodzącej płyty. Obok zespołu wystąpili świetni goście: Lidia Pospieszalska z  synami, Katarina Kucharova, Sylwia Zelek oraz orkiestra pod przewodnictwem Tomasza Kozieł.

 

Jako pierwszą zespół wykonał piosenkę „Żałuję” – jakby na przekór uczuciom przybyłych słuchaczy, którzy na pewno nie żałowali swej decyzji. Po „Podwójnie” do czwórki muzyków dołączyła Katarina Kucharova, która grą na akordeonie uświetniła 3 kolejne utwory: znaną już „Fraszkę” oraz nowe: „Niezwykły dom” i „Z Tobą”. Następnie na scenie pojawiła się Sylwia Zelek, której występ zrobił na mnie wielkie wrażenie. Przepięknie zaśpiewała nieznany mi dotąd utwór Czesława Niemena – „Obok nas”. Zrobiła to w sposób żywy i przejmujący, podobnie jak „Ale jestem” Anny Marii Jopek. Wykonanie to pozwoliło zatrzymać się nad tekstem – zachętą, by żyć naprawdę, najpiękniej i w zachwycie. Myślę, że szczery zachwyt pojawił się właśnie w tej części koncertu. Ostatnimi gośćmi przed przerwą była rodzina Pospieszalskich. Lidia zaśpiewała 3 piosenki przy akompaniamencie swych synów: Nikodema i Mikołaja.

 

W drugiej części wieczoru publiczność miała możliwość usłyszenia utworów Albo i Nie w bogatszej oprawie muzycznej dzięki powstałej na tę okazję orkiestrze pod przewodnictwem Tomasza Kozieł. Oprócz piosenek z płyty „Tak”: „Tym lepiej”, „Czekolada”, „Ponoć” i „Oby sie nie przewrócić” pojawiły się nowe: „14 spojrzeń” oraz „Stare zdjęcie”, które znajdą się na drugim krążku zespołu (premiera jeszcze w tym roku). Jak zwykle do głębokiej refleksji pobudził tekst „Co z nami będzie jutro?”, zwłaszcza słowa:

 

„Kto nas nauczy, jak być człowiekiem
i patrzeć w oczy własnej duszy,
a serce nie było kalekie
brakami prawdy o sobie.”

 

W finale koncertu wszyscy zaśpiewali „Nie do wiary” – tak trudno było uwierzyć, że to już koniec… Pojawił się urodzinowy tort i życzenia, a potem jeszcze na bis: „Oprzyj” w wykonaniu solo każdego z muzyków Albo i Nie, ku coraz większemu entuzjazmowi publiczności, „Waga” z dobrze znanym (i śpiewanym przez fanów) refrenem oraz „Piosenka prostych serc”, którą po raz pierwszy miałam okazję słyszeć na Strefie Chwały Festiwal 2015, a która to postawiła obecnym trudne pytanie:
„…macie serca – czemu nie kochacie się…?”

 

tekst i foto: A. Brzozowska

alboinie_urodziny