Żywa Szopka przy Franciszkańskiej zaprasza od 24 grudnia!

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej zaprasza od 24 grudnia!

18 grudnia, 2018 Wyłącz przez mateo

https://www.youtube.com/watch?v=LcII9g_3w-w

Święta Bożego Narodzenia w Krakowie nie mogą obejść się bez tradycyjnej „Żywej Szopki przy Franciszkańskiej”. Dlatego franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię po raz 26. podjęli się tego zadania – będzie więc dużo dobrych spotkań i co ważne dla nas – dużo dobrej muzyki!

 

Obchody rozpoczynają się co roku w Wigilię Bożego Narodzenia w późnych godzinach wieczornych od życzeń świątecznych składanych przez Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i dzielenia się opłatkiem ze zgromadzonymi na placu. Następnie każdy uczestnik spotkania zostaje zaproszony do wspólnego kolędowania animowanego przez braci franciszkanów z zespołu Fioretti. Wieczór wieńczy Msza święta – „Pasterka” – w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

 

W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt spotkanie w „Żywej Szopce przy Franciszkańskiej” rozpoczyna się w godzinach popołudniowych. Podczas trwania wydarzenia każdy ma możliwość znalezienia ulubionej atrakcji: spektakle jasełek, kolędowanie z zaproszonymi zespołami oraz żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach to nieodzowne elementy świątecznego czasu w samym centrum Krakowa.

 

ZOBACZ TEŻ: Betlejem w Polsce 2018/2019 – 14 miast [bilety i program]

 

Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem, bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.
Podczas całego wydarzenia będzie wystawiona Szopka Bożonarodzeniowa ze św. Rodziną i żywymi zwierzętami a w sali bł. Jakuba (klasztor Franciszkanów) będzie miejsce spotkania z braćmi Franciszkanami przy ciepłej herbacie, kawie i ciastku a także odbędzie się kiermasz książek.

 

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

 

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej 2018 – PLAN:

24. 12. 2018 r.
22:30 – Przywitanie i życzenia świąteczne- abp Marek Jędraszewski,
Kolędowanie zespół – ‘Fioretti’ ( bracia Franciszkanie)
24:00 – Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu

25.12.2018 r.
14:00 – Rozpoczęcie, przywitanie gości
14:15 – Jasełka – uczniowie Zespołu Szkół im św. Franciszka w Poskwitowie
15:15 – Kolędowanie – „Wołki i Osiołki”– perkusyjny zespół kolędowy
16:30 – Kolędowanie zespół – „Ku Chwale”
18:00 – Kolędowanie zespół – „Fioretti” ( bracia Franciszkanie)

26.12.2018 r.
14:00 – Rozpoczęcie spotkania i Kilka Ciekawostek o Bożym Narodzeniu
14:30 – Kolędowanie – zespół „Jakubowe Muszelki”
15:30 – Jasełka – Niezależne domostwo San Damiano w Chęcinach
16:30 – Kolędowanie – „Kwartet C.D.N”
18:00 – Kolędowanie – Zespół „Na Nowo”