STOPER Adwentowy 2015 – Zatrzymaj się! Światło jest! Marana tha! (cześć V)

STOPER Adwentowy 2015 – Zatrzymaj się! Światło jest! Marana tha! (cześć V)

20 grudnia, 2015 Wyłącz przez mateo

STOPER Adwentowy 2015

 

W czwartą niedzielę adwentu 2015 STOPER zatrzymał czas. Już po raz ostatni. Za kilka dni Światło przyjdzie. Znów. Jak co roku. Mamy nadzieję, że Je zobaczycie! Dzisiaj Karol Brejnak odsłania nam V tajemnicę radosną. Bo Światło jest. Zatrzymaj się! Marana tha! Rekolekcje pod partonetem chrzescijanskiegranie.pl, kmdm.pl oraz koncerty.chrzescijanskiegranie.pl.

 

20 grudnia – IV Niedziela Adwentu – Rok Miłosierdzia:
“W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. ” (Łk 1,39)

5 Tajemnica Radosna – Znalezienie Pana Jezusa w Świątyni:
“Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania.” (Łk 2,46)

 

Nieprzypadkowo, i zaskakująco dla mnie samego, zbiegły się dzisiaj dwie Tajemnice Radosne: Nawiedzenie i Znalezienie. Trudno, oprócz osoby Maryji znaleźć wspólny mianownik obu.

 

Niech więc to będzie “zaangażowanie”. W jednej scenie Maryja z “pośpiechem” udaje się do swej krewnej, Elżbiety, by służyć. W drugiej, wraz ze św. Józefem przez trzy dni szukają zaginionego Dwunastolatka.

 

Zaangażowanie to wynika z miłości i troski. Gdyby nie miłość, nie byłoby ciężarnej Maryji u równie potrzebującej Elżbiety, ani poszukiwania małego Jezusa przez 3 kolejne dni.
Rodzice szukali Jezusa właściwie wszędzie. Wsród krewnych i znajomych. Na rozdrożach dróg, gospodach, wśród obcych. Znalazł się dopiero w Świątyni Jerozolimskiej – “Czemuście mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że muszę być w tym, co należy do Mego Ojca?” – odpowie Chrystus.

 

By znaleźć Jezusa trzeba Go czynnie i mocno szukać. Owszem – “Bóg jest w niebie, na ziemi i na każdym miejscu” – jak głosi Katechizm Kościoła Katolickiego. Tak więc – możemy Boga znaleźć wśród ludzi – rodziny, przyjaciół, krewnych, znajomych; możemy Go znaleźć w środowisku pracy – wśród współpracowników i klientów, możemy szukać Go (i znaleźć) w środowisku hobbistów – kolarzy, alpinistów, nurków, medioznawców, rekonstruktorów historii, pasjonatów archeologii, itp.

 

Tak Bóg jest obecny w każdej rzeczywistości. Ale przede wszystkim i najmocniej obecny jest w Światyni, czyli w Tabernakulum, pod postacią konsekrowanej Hostii, a także w sakramnetach i Słowie Bożym. I właśnie takie spotkanie z Nim, Nowonarodzonym, będzie najpełniejszym i najpiękniejszym spotkaniem, jakie może się przydażyć w te nadchodzące Święta. I takiego spotkania – pełnego miłości, którą zawsze można się dzielić, radości, pokoju, pełni spokoju, dobra i piękna każdemu życzę na te nadchodzące Święta.

 

tekst: Karol Brejnak