STOPER Adwentowy 2015 – Zatrzymaj się! Światło jest! Marana tha! (cześć I)

STOPER Adwentowy 2015 – Zatrzymaj się! Światło jest! Marana tha! (cześć I)

22 listopada, 2015 Wyłącz przez mateo

adwent_stoper_2015_super

Po raz kolejny STOPER zatrzymał czas. Oczywiście jeśli będziecie chcieli. Specjalnie dla nas Karol Brejnak przygotował mocne słowo do Słowa. Tym razem zaczynamy tuż przed Adwentem, by 5 tajemnic radosnych mogło wybrzmieć przed Świętami Narodzenia Pańskiego. Bo Światło jest. Zatrzymaj się! Marana tha! Zapraszamy w każdą niedzielę Adwentu na chrzescijanskiegranie.pl, kmdm.pl oraz koncerty.chrzescijanskiegranie.pl.

 

 

22 listopada 2015 – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata: “Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?”(J 18,33b-34)

I Tajemnica Radosna: “Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. (Łk 1,32-33)

 

Kompilacja świętych tekstów nie jest przypadkowa. I więcej – nie ułożyła się przypadkowo.
Oto Anioł Gabriel staje przed Maryją i oznajmia Jej, co? Najpierw, że jest błogosławiona. Czyli szczęśliwa. I chyba ze szczęścia i pokory Maryja się zmieszała. Potem Gabriel rzekł, by się nie bała; że porodzi Syna, którego nazwie (Ona, a nie jej mąż) Jezus. Imię jak imię, popularne w Izraelu. Ale zaraz dodaje, że Jej Syn będzie wielki, że będzie nazwany Synem Najwyższego, że otrzyma tron wielkiego Króla, Dawida i że będzie panował “na wieki”. Przepraszam, czy tu jest jakakolwiek mowa o krzyżu? Męce? Cierpieniu? Konaniu? Odkupieniu, zdradzie uczniów, samotności, niesłysznych zarzutach, niesłusznym sądzie, dzikim tłumie, igrzysku śmierci? Nie.

 

Trochę mi to przypomina (zachowując proporcje oczywiście) motyw podrywu. Chłopak naopowiadał dziewczynie różnych rzeczy, potem wzięli śłub, a potem zaczęło się życie. A życie z Synem Bożym wyglądało najpierw tak, że po powrocie do Nazaretu z wygnania nie działo się nic aż do 30 roku życia. Potem Jezus jako nauczyciel osiągnął sukces, a i tak skończyło się spektakularną porażką. I to jaką. Zanim przyszedł krzyż, przyszło też wiele upokorzeń. I stąd pytanie Piłata, bo chyba on sam nie dowierzał, by Człowiek stojący przed nim mógł być Królem Żydowskim, albo jakimkolwiek Królem.

 

Tymczasem królowanie Chrystusa jest pełne i prawdziwe po Jego zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu, gdy zasiadł po prawicy Ojca. Do Jezusa należy cały (wszech)świat (który zresztą stworzył w jedności z Ojcem i Duchem), a mimo to, mając nad nim władzę absolutną, nie rządzi nim w taki sposób. Przeciwnie. Jego władza jest władzą miłości i miłosierdzia, łaski i pokoju, wierności i sprawiedliwości. Przyjęcie Jego za Pana i Zbawiciela jest dobrowolne. Dobro – Wolne. I tylko od nas zależy odpwiedź – TAK, lub NIE. Każdego dnia.

 

I jeszcze jedna myśl. Bóg uczy stopniowo. Anioł mówi najpierw o tym, co mieści się w oczekiwaniach i tęsknotach Ludu Wybranego – że na końcu czasów powstanie Wielki Król z rodu Dawida, któy obejmie prawowitą władzę, najlepiej “na wieki”. A że będzie nazwany Synem Najwyższego – cóż – i w starożytności niejeden władca przedstawiał się jako adoptowany syn takiego czy innego boga. Nowością przekraczającą te wyobrażenia jest stwierdzenie, że Syn Maryi pocznie się z Ducha Świętego i będzie nazwany Synem Bożym.

 

Pan Bóg uczy stopniowo. Ale żeby wejść na szczebelek wyżej, trzeba czasem zostawić to, co jest niżej i nauczyć się wszystkiego od początku. Trudne to, ale dzięki temu się rozwijamy.

 

tekst: Karol Brejnak