Hosanna Festival 2015 za nami – relacja!

Hosanna Festival 2015 za nami – relacja!

31 sierpnia, 2015 Wyłącz przez m.guzek

hosanna_festival_2015_fot-Mateusz-Stolarski (5)

 

Matula, Wschód i Siewcy z Lednicy to niektóre z gwiazd zakończonego właśnie Festiwalu Hosanna w Siedlcach. Na scenie Amfiteatru oraz Centrum Kultury wystąpiło ich więcej… Zespoły, które wzięły udział w konkursie już niedługo będą mogły liczyć na takie miano. Za rok na siedleckiej scenie swój pełny koncert zagra Soul’n’Voices, który w tym roku bezapelacyjnie zasłużył na Grand Prix XXII edycji Hosanny. Krakowski zespół już niedługo ma szansę znaleźć się w pierwszej lidze muzyki grającej na chwałę Pana wśród takich grup jak TGD, Deus Meus, Gospel Rain czy znany z warszawskich Debiutów – Twoje Niebo.Patronat nad Hosanna Festiwal objął sklep i serwis: www.chrzescijanskiegranie.pl

 

Na Festiwalu w Siedlcach poza Soul’n’Voices zostało wyróżnionych jeszcze kilku ciekawych wykonawców. Moją uwagę zwróciła Michalina Pitucha, która dojrzale zaprezentowała swoje autorskie kompozycje oraz znany z utworu “Nielegal” oraz mocnego świadectwa raper z Radomia – Wieczny. Zainteresowanie nie tylko moje wzbudziły występy zespołów… nienagrodzonych w konkursie. Wśród nich był sopocki “Jak Boga kocham”oraz “Liczi” z Radzikowa. Wydaje się, że te dwie formacje muszą wykonać jeszcze bardzo dużo pracy zarówno nad emisją głosu jak i aranżacjami utworów. Potencjał jest w nich widoczny.

 

Pod dużym wrażeniem jestem nie tylko “bożą” atmosferą festiwalu, ale jeszcze jednym konkursem… Od kilku lat w ramach Festiwalu Hosanna odbywa się Przegląd piosenki pielgrzymkowej. Podczas występów zespołów powstałych specjalnie na to wydarzenie, nie tylko mój zachwyt wzbudziły pełne radości wykonania, ale i ciekawy repertuar. Siedlecki Przegląd piosenki skupia przede wszystkim sporą ilość młodzieży oraz ich rówieśników. Wydaje mi się, że jest to nie tylko szansa na promocję pieszej pielgrzymki, ale rewelacyjny sposób na nową ewangelizację w Kościele.

 

Wieczny - raperTegoroczna Hosanna pokazała ponownie, że katolicy budzą się i scena młodej muzyki chrześcijańskiej rozwija się coraz ciekawiej. Jeszcze kilka lat temu większość z uczestników festiwalu wykonywała covery. W tym roku niemal połowa miała przynajmniej jeden utwór swojego autorstwa. Wskazuje to na zmianę jaka dokonuje się na tej imprezie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zaprezentują się wykonawcy tylko ze swoim repertuarem. Na rynku dzisiaj istnieje wiele przeglądów, w których młode zespoły i wokaliści prezentują utwory znanych chrześcijańskich twórców. Poza warszawskimi Debiutami niestety nie widzę dzisiaj festiwalu pokazującego artystów grających swoją muzykę i śpiewających autorskie teksty.

 

Na docenienie zasługuje również znakomita współpraca młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z księżmi z diecezji oraz ze sponsorami z Siedlec i okolic. To co dla wielu wydaje się niemożliwe, na Podlasiu ma miejsce. Z pewnością jest to zasługa determinacji organizatorów, którzy już 22-i raz tworzą wydarzenie. Ale jest to wyraźnie odczuwalna moc modlitwy, która płynie przed jak i w trakcie festiwalu. Jak to często powtarza ks. Piotr Osiński “muzyka chrześcijańska jest jak egzorcyzm”. Dlatego właściwie można byłoby powiedzieć, że podczas “Hosanny” doświadczyłem nie tylko mocy modlitwy, ale jej kumulacji …

 

 

Patronat nad Hosanna Festiwal: www.chrzescijanskiegranie.pl

 

Wyniki XXII Hosanna Festival:

GRAND PRIX – Soul’n’Voices (fot. na zdj.)

hosanna_festiwal_fot-Mateusz-Stolarski (2)

 

I miejsce – Gabriela Pliszka – Kraska
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – schola KSM przy parafii p.w. św. Teresy w Siedlcach i Klaudia Borejko

 

Wyróżnienia:
Raper Wieczny
Michalina Pitucha

Nagroda publiczności:
Schola KSM przy parafii p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach

Przegląd zespołów pielgrzymkowych
I miejsce – Zespół Muzyczny Grupy Pielgrzymkowej Nr 13

 

Tekst: M.G.

Foto: M.S.