Rok 2011 – muzyczne przebudzenie??

15 lutego, 2011 Wyłącz przez m.guzek

Rok 2010 nie był łatwym dla muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Ukazało się mniej płyt niż w poprzednich latach, poza tym odbyła się ostatnia edycja festiwalu muzyki chrześcijan Song of Songs, uważanego za największe wydarzenie tego typu w Polsce. Pomimo trudności z jakimi borykają się zespoły widać światełko w tunelu. Choćby pojawienie się nowych zespołów Love Story czy Anielsi, których twórczość znajduje coraz szersze uznanie wśród publiczności jak i mediów. Cieszą zapewne coraz częstsze informacje o pracach nad nowymi płytami : Deus Meus, Viola Brzezińska,Triquetra, Pneuma,Bartek Jaskot,Arka Noego z coverami rockowych zespołów czy Luxtorpeda.

Z nadzieją patrze na większe zainteresowanie mediów katolickich tą muzyką. Choćby tygodnik Gość Niedzielny już niedługo będzie umieszczał na swoich łamach informacje na temat największej listy muzyki chrześcijan “Muzyczne Dary”, a radio “Warszawa” deklaruje większą otwartość na emitowanie “chrześcijańskiego grania” na swoich falach.

Warto wspomnieć o dwóch imprezach, które coraz bardziej wyróżniają się na tle festiwali muzyki chrześcijańskiej. Od dwóch lat w Warszawie istnieje Bielańska Scena Muzyczna,która poprzez cykliczne koncerty promuję dobrą muzykę – jest to największa scena tej muzyki w stolicy. A także działający już 10 lat Międzynarodowy Festiwal Stróże Poranka, który przez miesiąc odbywa się w kilkunastu miastach Polski i zagranicą.

A jaki będzie 2011 rok?? Mam nadzieję, że będzie czasem przebudzenia dla sceny muzyki chrześcijan w Polsce.Wierzę, że poza nowymi zespołami,dobrymi  projektami muzycznymi będzie więcej można usłyszeć o muzyce chrześcijańskiej w mediach nie tylko katolickich. A nowe płyty będą miały nową, niepowtarzalną jakość i ducha…

Michał Guzek