Qulturalne Bierzmowanie – nowa inicjatywa ewangelizacyjna w Kościele!

Qulturalne Bierzmowanie – nowa inicjatywa ewangelizacyjna w Kościele!

16 kwietnia, 2021 0 przez m.guzek

Qulturalne Bierzmowanie” to formuła spotkań artystów z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania w lokalnym Domu Kultury. Idea ma zasięg ogólnopolski i do jej wdrażania zapraszamy wszystkie parafie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem www.chrzescijanskiegranie.pl

 

 

Założeniem inicjatywy jest uzupełnienie rocznego cyklu katechez przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania poprzez zorganizowanie koncertu muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami, w lokalnym Domu Kultury. Urozmaiceniem koncertu są: przedstawienie teatralne, wywiady czy prezentacje multimedialne.

 

 

Pierwsze wydarzenie pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie” odbyło się 17.01.2020 w Ośrodku Kultury Arsus w Warszawie, zorganizowane przez ks. proboszcza Zbigniewa Sajnóga z parafii Św. Józefa w Warszawie. Wystąpili : Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło Życie (drama +świadectwo) oraz Darek Malejonek (koncert akustyczny+świadectwo). Wydarzenie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno młodzieży jak i Duszpasterzy, co zachęca nas do rozszerzania tej idei.

 

 

Spotkanie poza Kościołem może być okazją do potwierdzenia, że życie i wiara to nie są dwa odrębne światy.

Ideą jest stworzenie platformy porozumienia między artystami, księżmi proboszczami i domami kultury, a tym samym wypracowanie nowych miejsc do koncertów muzyki chrześcijańskiej (CCM) w całej Polsce, których do tej pory nie było.

Dlaczego Dom Kultury?

 

Aby zapewnić dobrej jakości występ, niezbędna jest odpowiednia sala, nagłośnienie, oświetlenie i obsługa wydarzenia. Dom Kultury zapewnia te warunki bezpłatnie co znacznie ogranicza koszty wydarzenia. Parafia/dekanat pokrywa jedynie koszt wynagrodzenia artystów.

 

Oprócz koncertów, dobrze sprawdza się udział lokalnych wspólnot, które prezentują swoją twórczość (np. pantomima). Ich członkowie mają także okazję dać świadectwo i zaprosić młodzież do dalszej formacji we wspólnotach.

 

Zarówno formuła Qulturalne Bierzmowanie jak i fanpage na fb nie jest organizacją, ani stowarzyszeniem. Jest jedynie bazą informacji promującą w/w formułę spotkań artystów z młodzieżą. Fangape Qulturalne bierzmowanie z założenia nie promuje wybranych artystów , jest miejscem promującym ideę, stąd zapraszamy wszystkich artystów do wspólnej promocji.

 

Do tej platformy zapraszamy nie tylko artystów, ale również animatorów, katechetów, menedżerów, księży oraz przedstawicieli mediów.

 

Podsumowując, dzięki takiej współpracy:

  • ks. proboszcz (odpowiedzialny za przygotowanie młodzieży) pokazuje młodzieży innych świeckich zaangażowanych w życie Kościoła, dzielących się z innymi swoim życiem, talentem, ainteresowaniami,
  • młodzież ma szansę usłyszeć świadectwo ludzi świeckich oraz poznać z pierwszej ręki dostępne w parafii/dekanacie formy zaangażowania i formacji, gdyż muzycy są często członkami wspólnot tj: Ruchu Światło Życie, Drogi Neokatechumenalnej i innych.
  • artyści mają okazję wystąpić z repertuarem dopasowanym do ludzi młodych (muzyka rozrywkowa oparta o chrześcijańskie wartości i świadectwo), co stanowi wsparcie dla rozwoju muzyki chrześcijańskiej
  • lokalne grupy działające przy danej parafii mają okazję do zaprezentowania swojej twórczości (np. teatr/pantomima) i zaproszenia młodzieży do lokalnych wspólnot,
  • dom kultury włącza się w promocję kultury chrześcijańskiej, poszerza swoją ofertę dla lokalnej społeczności.

Zapraszamy do wdrażania , promowania w mediach i w swoim środowisku tej formuły. Prosimy o informacje zwrotne i dzielenie się sprawami organizacyjnymi na fanpagu. – zauważąją organizatorzy

 

 

Tylko dzięki dobrej współpracy- artyści, wspólnoty, duchowni-możemy stworzyć nowe miejsca spotkań, dotrzeć do młodych ludzi i sprawić, aby bierzmowanie nie było sakramentem odejścia z Kościoła. Naszym celem jest zainicjowanie 1057 wydarzeń pod nazwą Qulturalne Bierzmowanie w ciągu każdego roku- tyle jest bowiem dekanatów w Polsce.

 

Szukasz dobrej muzyki – wejdź: www.sklep.chrzescijanskiegranie.pl