Napisz recenzję – wygraj płytę! Rozwiązanie konkursu!

Napisz recenzję – wygraj płytę! Rozwiązanie konkursu!

2 września, 2014 Wyłącz przez m.guzek

 

 

Napisz recenzję - wygraj płytę w Chrześcijańskim Graniu

Napisz recenzję – wygraj płytę

W konkursie Chrześcijańskiego Grania najciekawszą recenzję napisała Kinga Waliszewska. Gratulujemy! Poniżej prezentujemy recenzję płyty Jezus Królem Chwały zespołu 33:

 

Brzmieniowo najwyższa półka muzyczna, absolutnie doskonali muzycy oraz fantastyczny i przejmujący charakterystyczny głos Joanny Koniecznej, a z głośników płynie uwielbienie Najwyższego – to musi być TGD! Ale jakoś brakuje chóru i utwory takie mało znane… Z zewnątrz (okładka) twarz Jezusa wzorowana na Całunie Turyńskim i adekwatny do tego co widać i słychać tytuł: „Jezus Królem Chwały”. Obok niego wyróżniająca się kolorem czerwonym liczba 33 – nawiązanie do wieku śmierci Jezusa, ale też do psalmu 33 wers 3: “Śpiewajcie Panu pieśń nową”. To jednocześnie nazwa poznańskiego zespołu 33. A przede mną jego debiutancka płyta, która ukazała się we wrześniu 2013 r.

 


Krążek całkowicie wyśpiewany i zagrany dla Boga, ku Jego chwale. Słychać to i w słowach, często inspirowanych Biblią, i w muzyce – poprzez różnorodność stylów i dynamiki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że członkowie zespołu 33 są jednocześnie autorami wszystkich piosenek – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. To krążek w 100% autorski.
W klimat całego albumu wprowadza nas utwór o tęsknocie za Bogiem, o niespełnieniu jakiego człowiek doświadcza poza Nim – „Tylko w Bogu” (Ps 62) – ta piosenka powstała wiele lat temu jako pierwsza, a na krążek trafiła w nieco odświeżonej wersji. Temat ten powraca niczym klamra w ostatnim 14-tym utworze – „Jak dobrze wrócić do Ciebie”. Oba (choć nie jedyne na płycie) utrzymane w łagodnym, modlitewnym, medytacyjnym klimacie, ostatni z towarzyszeniem jedynie pianina. Gdy zajrzymy do środka – w samym centrum płyty znajdziemy chyba najciekawszy kawałek –  „Obok nas”, który według mnie w niczym nie ustępuje w swojej przebojowości światowym hitom.  Chciałoby sie rzec, że to utwór najlepszy, ale nie mogę tak napisać, ponieważ.. tu co drugi, nie! – co pierwszy jest najlepszy! Nie sposób wybrać ten jeden jedyny, ponieważ stylistyka jest tak ogromna, że każdy zwycięża w swojej kategorii. Tuż przed nim usytuowany jest popowy utwór „Dłoń”, który również nadawałby się na szczyty list przebojów. Prócz wspomnianych spokojnych, medytacyjnych zatrzyma nas na pewno piękny „Hymn 33”, w którym uwielbia Boga najbardziej kojarzony z poznańskim uwielbieniem Leopold Twardowski. W podobnym uniesieniu ku Najwyższemu, choć już z większą dynamiką, trwać będziemy także w tytułowym „Jezus Królem Chwały” – bardzo zapada w pamięć. „Twoja Obecność” to spokojna, melodyjna ballada. Bluesa z kolei poczujemy w kawałku pt. „Twoja Wola”, choć dopiero w jego drugiej połowie. Aby tańczyć i śpiewać na chwałę Pana zachęca nas skoczny utwór „Krzycz”, ale także jak najbardziej popowa „Modlitwa”. Najostrzejszy na krążku rockowy „Bóg Miłosierny” uraczy nas pięknymi solówkami saksofonu i gitary.

 

I jak taką różnorodność podsumować? „Błogosławiony Pan, wszystko od Niego mam” – śpiewa Joanna Konieczna w utworze „Szczęśliwy człowiek”. A cały zespół 33 (Jacek Konieczny – instrumenty klawiszowe; Marcin Piekut – saksofon, klarnet; Sławek Tokłowicz – perkusja; Marcin Figaj – gitara basowa; Bartek Gumny – gitara) jedynie potwierdza, że talent dostali od Niego na pewno i z pewnością nas nim uszczęśliwiają tym, co słyszymy na ich debiutanckim krążku.

Kinga Waliszewska
(Muzyka Chrześcijan, radio EMAUS)