Kraków: Ruszają 12. rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans

Kraków: Ruszają 12. rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans

5 września, 2019 0 przez m.guzek

W piątek 6 września 2019 w Krakowie rozpoczynają się rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans, organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Do gmachu seminarium duchownego pod Wawelem przyjechało ponad dwieście osób, zainteresowanych ich tematyką. Wydarzenie odbywa się po raz dwunasty; a z roku na rok lista rezerwowa jest coraz dłuższa.

 

Szukasz dobrej muzyki? Wejdź:

sklep.chrzescijanskiegranie.pl

 

– „Po raz pierwszy w dwunastoletniej historii Mysterium fascinans realizujemy jeden temat w czasie dwóch edycji” – mówi ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji. – „W zeszłym roku pod hasłem «modlić się liturgią» rozpoczęliśmy realizację tematu «Mistagogia Eucharystii i Liturgii Godzin», który – ze względu na ilość możliwych do poruszenia zagadnień – został rozłożony na dwa lata” – wyjaśnia.

 

Tym razem uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi pochylą się nad kolejnymi obrzędami Mszy świętej, począwszy od obrzędów przygotowania darów na obrzędach Komunii i rozesłania kończąc. Przewodnikiem w tych rozważaniach będzie św. Augustyn, którego słowa stały się motywem przewodnim tegorocznej edycji: „Stań się tym, co przyjąłeś”.

 

– „O ile prawdziwe jest słynne polskie przysłowie, że «z kim przestajesz, takim się stajesz», o tyle w wypadku Eucharystii nabiera jeszcze na znaczeniu, gdyż głębia owej przemiany, która się w nas dokonuje na skutek zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii, jest nieporównywalna z jakimkolwiek ludzkim upodobnieniem do drugiego człowieka” – zapowiada ks. Krzysztof.

 

 

Tegorocznym rekolekcjonistą jest o. Tomasz Grabowski, dominikanin z Poznania, a wśród prelegentów znajdą się cenieni wykładowcy: o. dr Dominik Jurczak OP z rzymskich uczelni Anselmianum i Angelicum, ks. dr Maciej Zachara MIC z Lublina, ks. dr Krzysztof Porosło, który ostatnio obronił doktorat w Pampelunie i ks. dr Piotr Roszak z Torunia, a także ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII z Krakowa i ks. dr Sławomir Jeziorski z Rzeszowa.

 

W niedzielę zamiast referatów odbędzie się panel dyskusyjny, w czasie którego zaproszeni wykładowcy będą odpowiadać na pytania uczestników oraz katecheza mistagogiczna poświęcona zagadnieniu owoców Komunii świętej w życiu człowieka wierzącego.

 

– „Mysterium fascinans to czas, by w modlitewnej atmosferze «zebrać na nowo» (re-colligere, stąd „rekolekcje”) to, co w codzienności uciekło, rozmyło się, stało się mniej oczywiste, co domaga się przeformułowania” – wyjaśnia o. Dominik Jurczak, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Te rekolekcje to zatem tradycyjnie nie tylko referaty i warsztaty, ale przede wszystkim piękna celebracja liturgii.

 

– „Oczywiście nie chcemy zapomnieć o spotkaniach między ludźmi” – podkreśla o. Jurczak. – „Nie są one mniej istotne; co więcej, od dwunastu lat dokonują się we wzajemnym szacunku i poszukiwaniu prawdy. W takiej optyce Mysterium fascinans rzeczywiście jest przestrzenią odnowy i prawdziwego, duchowego wzrostu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że tak wielu z nas ma w kalendarzach na stałe zarezerwowany weekend na początku września!”. Ten konsekwentny dialog owocuje powstaniem wokół rekolekcji środowiska osób, którym temat liturgii leży na sercu – wiele z nich przyjeżdża na rekolekcje regularnie, choć co roku można spotkać również wiele nowych twarzy. W tym roku także po raz kolejny wiele osób pozostało na liście rezerwowej, ponieważ liczba chętnych znów przekroczyła możliwości seminaryjnej auli i kaplicy – zostaną oni zaproszeni jako pierwsi w przyszłym roku.

 

 

Uczestnictwo wymagało zgłoszenia się przez stronę w czerwcu, ale rekolekcyjne prelekcje i liturgie transmitowane są przez Radio Profeto 92,1 FM, a po ich zakończeniu wydany zostanie audiobook z kompletem nagrań. Dla wszystkich chętnych otwarta jest Msza św. kończąca rekolekcje w niedzielę o 13:30 w Bazylice Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mf.org.pl.

 

Dobre wydarzenia poleca:

fotelik.info

 

9. Festiwal Chrześcijańskie Granie 2019 – kup bilet na festiwal