Organy Archikatedry 2019: koncert Wojciecha Wojtasiewicza już w niedzielę 14 lipca

Organy Archikatedry 2019: koncert Wojciecha Wojtasiewicza już w niedzielę 14 lipca

12 lipca, 2019 0 przez m.guzek

Już w niedzielę 14 lipca o 16.00 w Archikatedrze św. Jana na warszawskiej Starówce usłyszymy muzykę organową J.S.Bacha i Ch.M. Widora w wykonaniu wybitnego organisty z USA Wojciecha Wojtasiewicza. Muzyk urodzony w Warszawie od lat koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. W katedrze św. Patryka w Nowym Jorku zagrał 21 recitali organowych. Był kierownikiem Katedry Organów m.in. na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie. Na stałe mieszka na Florydzie.

 

Koncert Wojciecha Wojtasiewicza jest drugim z dwunastu koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organy Archikatedry w Warszawie. W tym roku to już 26. edycja. Pierwszy koncert odbył się 14 lipca. Gwiazdą był belgijski organista Eric Hallein. Bilety i informacje o festiwalu można znaleźć na kapitula.org

 

Najbliższe koncerty:

14.07 Wojciech Wojtasiewicz (USA)
21.07 Alessandra Mazzanti (Włochy)
28.07 Giampaolo Di Rosa (Włochy)

04.08 Arno Hartmann (Niemcy)
11.08 Piotr Rachoń (Polska)
18.08 Witold Zaborny (Polska)
25.08 Carlo Benatti (Włochy)

01.09 Ines Maidre – Aarvik (Estonia)
08.09 Przemysław Kapituła (Polska)
15.09 Ennio Cominetti (Włochy)
22.09 Hartwig Barte – Hanssen (Niemcy)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści (P.Kapituła i J.Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją świadcząca o renesansie muzyki organowej we współczesnej Europie.

Festiwal jest tworem niemalże idealnym, ponieważ łączy prezentacje określonego gatunku sztuki z bardzo wysokim odbiorem społecznym. Jest bardzo lubiany przez słuchaczy, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy skutecznie promowana jest twórczość kompozytorów polskich: M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego i G. Freyera. Festiwal „ORGANY ARCHIKATEDRY” jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jest jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Festiwal wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji: www.kapitula.org

Patroni medialni wydarzenia:
Konferencja Episkopatu Polski
Stacja7.pl
Portal Opoka
Aleteia PL – Duchowość i lifestyle
Tygodnik Katolicki Niedziela
Tygodnik Idziemy
Siódma9.pl – poranek rozgłośni katolickich
Radio Warszawa
Radio WNET
Radio Niepokalanów
Radio Profeto.pl
RDC
Fundacja Chrześcijańskie Granie

 

Wydarzenie poleca: sklep.fotelik.info