Zaduszki 2013: Poznańskie Zaduszki Jazzowe

1 listopada, 2013 Wyłącz przez m.guzek

zaduszki poznańPoznańskie Zaduszki Jazzowe to jedno z najbardziej popularnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta Poznania. Nieprzerwanie od 2002 roku najznakomitsi wielkopolscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci. W tym roku Zaduszki Jazzowe odbędą się w bazylice farnej, a rozpoczną o godz. 19.00. Więcej na www.zaduszkijazzowe.pl.

 

 

Nieprzerwanie od 2002 roku najznakomitsi wielkopolscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci. Pomysłodawcą zorganizowania zaduszek jazzowych był Andrzej Maćkowiak, sympatyk Jana Budziaszka i jego krakowskich zaduszek.

 

Pierwsze Poznańskie Zaduszki Jazzowe odbyły się 6 listopada 2002 roku. Organizatorami i koordynatorami tego przedsięwzięcia są Joanna i Leopold Twardowscy.

 

Zaduszki rozpoczynają się mszą świętą w intencji zmarłych muzyków, kompozytorów i instrumentalistów. Przywołujemy ich pamięć i wstawiamy się za nimi u Miłosiernego Boga. Specyfiką poznańskich zaduszek jest koncert, podczas którego muzycy nie wykonują swoich utworów, ale tych, którzy odeszli, sięgają do ich tematów. Muzycy jazzowi podejmują te tematy jako wyzwanie i jednocześnie dialog poprzez improwizację, poprzez interpretację ich dźwięków. Na to właśnie pozwala jazz, na tę wolność, na to szerokie spektrum, na tę wielką przestrzeń. Ideą przewodnią koncertu zaduszkowego jest wyśpiewywanie i wygrywanie dźwięków, by uczynić z nich modlitwę i w imieniu zmarłych prosić o zmiłowanie.

 

W 2011 roku jubileuszowe X Poznańskie Zaduszki Jazzowe odbyły się  w Katedrze Poznańskiej. Przestronność tego miejsca, jego niepowtarzalny mistyczny charakter oraz osadzenie w początkach tworzenia kościoła na ziemiach polskich podkreślają duchowy aspekt tego kulturalnego wydarzenia.

 

Za: www.zaduszkijazzowe.pl