Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Otwocku – już po raz trzeci

23 stycznia, 2013 Wyłącz przez m.guzek

Szykuje się gratka dla wielbicieli muzyki ducha. W dniach 15 – 17 lutego do Parafii pw. Zesłania Ducha Św. w Otwocku zjadą trzy wielkie osobowości polskiej muzyki sakralnej: Hubert Kowalski, Piotr Pałka i ks. Andrzej Daniewicz SAC. Warsztaty organizowane połączonymi siłami MuzaDei, Miasta Otwock, Parafii pw. Ducha Św. w Otwocku i Chóru MeloDeus adresowane są do chórów, członków scholi i instrumentalistów (ci ostatni szczególnie mile widziani).

 
Muzyka w Kościele jest nie tylko artystyczną oprawą liturgii. Jest przestrzenią modlitwy, ekspresji wiary i okazją do spotkania Boga poprzez dotykanie piękna Jego stworzenia. Jan Paweł II zwykł mawiać, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli. Nie reklamujemy tu jednak modlitwy „2 razy wydajniejszej”. Zachęcamy raczej do zakosztowania modlitwy, która może się stać przygodą życia. Clive Stapples Lewis w „Opowieściach z Narnii” zawarł obraz, w którym Aslan – figura Chrystusa – stwarza wszechświat… śpiewem. Bóg – Artysta. Potrzebujemy dziś powrócić do tego, o czym Kościół wiedział od wieków: że liturgia Mszy Św. zasługuje na oprawę w najbardziej wyszukanym stylu, abyśmy mogli naszymi zmysłami pełniej przyjąć treść tej wielkiej tajemnicy, że karmiąc się Słowem i Chlebem – dotykamy samego Boga.

 

 

Aby tak przeżyć mszę św. potrzeba pracy twórcy, który potrafi nadać liturgii piękną formę, potem przygotować narzędzia (instrumentalistów, głosy) – ale to nie wystarczy. Potrzeba pójść dalej. Po poznaniu techniki, nauczeniu się właściwych dźwięków – trzeba popłynąć z Nurtem Modlitwy. To wielka sztuka, nie każdy to potrafi. Niemniej każdy, kto spotkał się choć z jednym z artystów naszej „wielkiej trójki”, wychodzi oczarowany i przemieniony.

 

Bóg jest Miłością. Bóg jest Pięknem. Można godzinami opowiadać o smaku wina. Ale najbardziej uczona rozprawa o winie nie dorówna JEDNEMU ŁYKOWI. Przyjdź i skosztuj.

 

Więcej informacji: www.muzadei.pl/owml

 

Hubert Kowalski – kompozytor, dyrygent, producent muzyczny – twórca wielu oratoriów i widowisk muzycznych, współpracuje m. in. z New Life’M, Deus Meus, Raz Dwa Trzy, Michałem Urbaniakiem, Lidią i Marcinem Pospieszalskimi. Znakomicie odnajduje się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w rozrywce.

 

Piotr Pałka – kompozytor, dyrygent, laureat wielu konkursów chóralnych, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (’98/’99), twórca wielu kompozycji i opracowań muzyki sakralnej m.in. dla oo. Dominikanów w Krakowie, współtwórca musicalu Zazdrosna Miłość, wystawionego w Teatrze Starym w Krakowie

 

ks. Andrzej Daniewicz – kompozytor, aranżer, twórca wielu płyt solowych i we współpracy z zespołami: Silence, La Pallotina, duszpasterz środowisk twórczych w Warszawie