Teledysk: POROZUMIENIE + F.P.S. – “RYBA”

16 lutego, 2012 Wyłącz przez m.guzek

[youtube]Cy4r1TALcVc[/youtube]

 

18 lutego 2011 roku w Tunezji zamordowano polskiego misjonarza – księdza Marka Rybińskiego SDB. W pierwszą rocznicę śmierci Salezjanina rockowy zespół Porozumienie przy współpracy z hiphopową formacją FPS – Full Power Spirit nagrali utwór pt. „Ryba — My tacy nie jesteśmy!”.Utwór pochodzi z projektu muzycznego: „Don Bosco – Spacer po linie” jaki ukaże się jesienią 2012 roku i będzie opowiadał o życiu i działalności Jana Bosko – założyciela Salezjanów.

 


Nie, my tacy nie jesteśmy! – tak brzmi refren piosenki opowiadającej o dramatycznej i męczeńskiej śmierci młodego salezjanina – ks. Marka Rybińskiego. Słowa tekstu zostały zaczerpnięte z transparentów i okrzyków Tunezyjczyków, którzy po śmierci ks. Marka wyszli na ulice miasta w którym pracował. 18 tysięcy muzułmanów skandowało „My tacy nie jesteśmy!” — pokazując światu, że nie chcą mieć nic wspólnego z fundamentalizmem islamskim. Zabójstwo polskiego misjonarza potępiło także główne ugrupowanie islamistów w Tunezji – Ennahda (Odrodzenie).

 

Ks. Marek Rybiński został zamordowany 18 lutego 2011. Miał 33 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r., a w Tunezji pracował od 2007 r. Należał do warszawskiej inspektorii zgromadzenia salezjanów. Ciało zakonnika z poderżniętym gardłem zostało znalezione na terenie szkoły prowadzonej przez salezjanów w Manoubie koło Tunisu.

 

„Ks. Marek pracował wśród muzułmanów. Islam u wielu Europejczyków wywołuje lęk i skojarzenia z terrorystycznymi zamachami islamskich fundamentalistów. W rocznicę śmierci ks. „Ryby”, chcemy poznawać religię i kulturę ludzi, którym poświęcił swoje życie. Dlatego powstała ta piosenka, organizowane jest spotkanie ProVocatio w Czerwińsku nad Wisłą poświęcone Islamowi” – mówią pomysłodawcy projektu – Salezjanie.