Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Warszawa: “Oblicze Jezusa” na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych w Dobrym Miejscu

12 listopada, 2023 @ 18:00 - 19:30

zł20

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce oraz Akademia Katolicka w Warszawie zapraszają na pokaz filmowy OBLICZE JEZUSA w ramach cyklu kina dyskusyjnego “Forum Filmów Nie-Zwyczajnych”. Spotkanie filmowe tradycyjnie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca, teolog duchowości oraz wykładowca AKW, który był osobiście zaangażowany w tworzenie tego dzieła.

 


“Oblicze Jezusa” na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych

Data: 12.11.2023 r., godz. 18:00 

Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B

Bilety – w cenie 18/20 zł – online na EVENEA oraz  stacjonarnie 1h przed seansemOPIS FILMU

Czy możemy zobaczyć twarz niewidzialnego Boga? Czy na chuście z Manoppello i Całunie Turyńskim Zbawiciel zostawił nam swój wizerunek? Czy Jezus chciał, byśmy już tu, na ziemi mogli oglądać Boskie Oblicze? W poszukiwaniach odpowiedzi na te pytania pomaga widzowi w filmie m.in. znany aktor Marcin Kwaśny, czy nieoceniony Paul Badde – popularyzator i faktyczny odkrywca dla szerokiego grona wiernych chusty z Manoppello. Ale badanie wizerunków „nie ludzką ręką uczynionych”, choć fascynujące, schodzi na dalszy plan, gdy twórcy odkrywają duchową głębię kultu Najświętszego Oblicza. Widzimy ludzi, którzy dla Oblicza Jezusa odmieniają swoje życie, dokonują wielkich dzieł i z pokorą służą drugiemu człowiekowi. Odkrywamy wielowymiarową duchowość mistyków, którzy budowali ją na szczególnej czci Boskiego Oblicza, świętych, którzy widzieli ogromną wartość w kontemplowaniu twarzy Zbawiciela. Oblicze Jezusa przestaje być zwykłą filmową historią. Staje się dla widza spotkaniem! Spójrz w oczy Boga, daj się porwać Jego spojrzeniu i poczuć Jego miłość.


 

DO 31 X 2023 – WYPRZEDAŻ:  BESTSELLER: Chrześcijańskie Granie CD kup w sklepie Chrześcijańskie Granie (chrzescijanskiegranie.pl)

 


REŻYSER O FILMIE:

“O Tobie mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza! Szukam, o Panie, Twojego oblicza; swego oblicza nie zakrywaj przede mną.” Inspiracją filmu stał się fragment Psalmu 27. Oblicze Jezusa opowiada o acheiropitach, czyli obrazach z wizerunkiem twarzy Chrystusa nie ludzką ręką uczynionych, tj. Całunie Turyńskim i Chuście z Manoppello, a także o najbardziej niezwykłym wizerunku namalowanym ludzką ręką – wileńskim obrazie Jezusa Miłosiernego, który wykazuje zaskakujące do nich podobieństwa.

 

Oblicze Jezusa pokazuje nie tylko duchowy, lecz także ludzki wymiar wizerunków Jezusa oraz wpływ na życie ludzi, którzy dla Oblicza Jezusa dokonują wielkich dzieł i z pokorą służą drugiemu człowiekowi. Opowiada także o wielkich świętych, którzy wyjątkowo czcili Oblicze Jezusa: o św. Gertrudzie Wielkiej, bł. Honoracie Koźmińskim, św. Ojcu Pio, św. Janie Pawle II oraz św. Teresce z Lisieux, która – o czym mało kto wie – przyjęła zakonne imię Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

 

Zdjęcia do filmu nagrywano w najważniejszych dla katolików miejscach, takich jak: Grób Pański w Jerozolimie czy bazylika św. Piotra w Watykanie. Materiał kręcono również w Rzymie, w Manoppello, w San Giovanni Rotondo, w Wilnie i w wielu innych miejscach. Początkowy myśleliśmy, że powstanie krótki obraz poświęcony wizerunkowi z Manoppello, ale realizowanie filmu o Boskim Obliczu zaowocowało odkryciem niezwykłych, często prawie nieznanych historii i dlatego powstał pełnometrażowy film dokumentalny. Wraz z niewielką ekipą filmową przemierzyliśmy kilka krajów, aby poszukiwać śladów Bożego Oblicza na ziemi.

 

Naszymi filmowymi przewodnikami byli znany aktor Marcin Kwaśny oraz kapucyn o. Zbigniew Nowakowski, który spędził kilka lat w San Giovanni Rotondo. W filmie próbujemy odpowiedzieć na kluczowe dla nas wierzących pytania: Czy możemy zobaczyć twarz niewidzialnego Boga? Czy wiemy jak wyglądał nasz Zbawiciel? Czy po dwóch tysiącach lat od zmartwychwstania przetrwał do naszych czasów wiarygodny wizerunek Jezusa? Czy my dzisiaj umiemy rozpoznać Jego Oblicze?

 


KULT NAJŚWIĘTSZEGO OBLICZA JEZUSA

 

Tradycja chrześcijańska przekazuje, że pierwszą czcicielką Najświętszego Oblicza jest św. Weronika, która otarła twarz Chrystusowi w drodze na Golgotę. Twarz Zbawiciela odcisnęła się na chuście, stąd imię Weronika pochodzi od greckich słów vera eicon, co w tłumaczeniu brzmi „prawdziwe oblicze”. W XIII wieku św. Gertruda otrzymała łaskę objawień Chrystusa, który przykazał jej rozpowszechnienie nabożeństwa do Najświętszego Oblicza: „Kto rozmyśla nad tym i rozważa Moje cierpienia ze współczuciem i modli się z miłością za grzeszników, serce takiego człowieka jest jakby balsamem zbawiennym łagodzącym Moją boleść” i dał obietnice z nim związane.

Także w XIX wieku francuska karmelitanka bosa, Służebnica Boża Maria od św. Piotra , mieszkająca w klasztorze w Tours, otrzymała łaskę widzenia Chrystusa, który prosił ją o wynagradzanie zniewag, które uderzają w Jego kochające i miłujące Oblicze. W Tours znajduje się sanktuarium i jedno z najważniejszych miejsc kultu Najświętszego Oblicza. Święta Teresa, znana jako Teresa od Dzieciątka Jezus, miała również drugie przybrane imię: Teresa od Najświętszego Oblicza. W swoich wierszach pisała:, „Święte Oblicze mojego Pana, Blaskami wiedziesz mnie swymi… Gwiazdo cudowna, umiłowana, Tyś mi jest niebem na ziemi! (…)”.

W drugiej połowie XIX wieku narodzili się nowi apostołowie: św. Kajetan Catanoso, bł. Maria Pia Mastena oraz bł. Pierina de Micheli, która usłyszała od Pana Jezusa te słowa: „Za każdym razem ten, kto kontempluje moją Twarz, wleje miłość w moje Serce, a za pośrednictwem mego Oblicza uzyska zbawienie wielu dusz”. Otrzymała również wizję Matki Bożej, która ofiarowała jej szkaplerz z podobizną Oblicza Jezusa i podpisem „Illumina, Domine, Vultum tuum super nos”, to znaczy: „Rozjaśnij, Panie, nad nami światło Twojego Oblicza”. Na drugiej stronie szkaplerza widoczna była Święta Hostia z napisem: „Mane nobiscum, Domine”, co oznacza: „Pozostań z nami, Panie”.

Święty Jan Paweł II w bulli Misericordie Vultus wyznaje, że: „Jezus Chrystus jestobliczem miłosierdzia Ojca.” Papież Benedykt XVI podczas homilii kanonizacyjnej przywołał słowa św. Kajetana: „Jeżeli chcemy adorować prawdziwe Oblicze Jezusa… znajdujemy je w Bożej Eucharystii, gdzie wraz z Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa pod białą zasłoną hostii skrywa się Oblicze naszego Pana”. Kult Najświętszego Oblicza Pana Jezusa jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych w Kościele. W Polsce rozwinął się dzięki wysiłkom bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, a został rozwinięty siostry obliczanki za sprawą świątobliwej Elizy Cejzik. Ojciec Honorat chciał, by wśród zgromadzeń, które powstawały pod jego kierunkiem, istniało takie, które oddałoby się specjalnie szerzeniu kultu Najświętszego Oblicza i wynagradzaniu Bogu za grzechy.

Źródła: https://www.obliczanki.org.pl/


TWÓRCY

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Jarosław Rędziak

ZDJĘCIA: Janusz Dybowski, Ireneusz Jezierski,

DŹWIĘK: Mateusz Irisik, Krzysztof Salwa

NARRATOR: Marcin Kwaśny, o. Zbigniew Nowakowski

MONTAŻ: Julian Sobierajski

OPRACOWANIE GRAFICZNE: Jan Sobierajski, Bolesław Sobierajski

MUZYKA: Marek Kuczyński

PRODUCENT WYKONAWCZY: Monika Rędziak

KRAJ PRODUKCJI: Polska

ROK PRODUKCJI: 2023

GATUNEK: Film dokumentalny

CZAS TRWANIA FILMU: 75min

 

POLECAMY:

Jedyny koncert w Polsce – Kari Jobe, Cody Carnes, Martin Smith (chrzescijanskiegranie.pl)

Szczegóły

Data:
12 listopada, 2023
Czas:
18:00 - 19:30
Koszt:
zł20
Wydarzenie Tagi:
, ,
Strona internetowa:
www.dobremiejsce.org

Miejsce

DOBRE MIEJSCE
Dewajtis 3
Warszawa, 01-815
+ Google Map