500 lat od narodzin św. Filipa Neri!!!

500 lat od narodzin św. Filipa Neri!!!

21 lipca, 2015 Wyłącz przez m.guzek

NERI

 

Właśnie dzisiaj, 21 lipca mija 500 lat od narodzin św. Filipa Neri. Święty od radości…od oratoriów … od salek muzycznych, od muzyki chrześcijańskiej…

 

W tym dniu szczególnie polecajmy podczas Mszy Świętej: Fundację Chrześcijańskie Granie i Festiwal Chrześcijańskie Granie, który jest zaplanowany na jesień 2015 roku.Św. Filip jest naszym nieformalnym patronem.

 

Filip Neri(ur. 21 lipca 1515 we Florencji, zm. 26 maja 1595 w Rzymie).W 1534 udał się do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię. Przerwał studia i w 1548 założył “Bractwo Świętej Trójcy”, opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjął święcenia kapłańskie. Przy kościele św. Hieronima della Carità w Rzymie założył “Oratorium” – miejsce przeznaczone dla elity intelektualnej miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Został przez niektórych oskarżony o nowinkarstwo, a papież Paweł IV, zakazał mu na pewien czas działalności. Filip Neri dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany “Apostołem Rzymu”.Filip Neri otrzymał stygmaty Ducha Świętego. W 1551 założył zakon filipinów (oratorianów). Była to pierwsza formacja zakonna katolicka, w którym nie było ślubów zakonnych. Zmarł w wieku 80 lat.

 

Zaznaczył się w historii muzyki jako twórca i propagator oratorium – organizował on nabożeństwa połączone ze śpiewaniem pochwalnych pieśni religijnych (laudes) w formie dialogowanej. Od nazwy domu (oratorio), w którym wykonywano te nabożeństwa, przyjęła się nazwa tej formy muzycznej.

 

Wśród zawołań św. Filipa Neri było:

paradiso preferisco paradiso -niebo, wybieram niebo!

 

 

Wspieraj FUNDACJĘ “CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE”:

Nr konta: 46 1050 1012 1000 0090 3065 9909 (tytułem: darowizna na cele statutowe)

 

 

Za: CHG.PL/WIKIPEDIA