Warszawa:”Zaczynając od nowa” – o wybaczeniu w małżeństwie

3 stycznia, 2012 Wyłącz przez m.guzek

ZACZYNAJĄC OD NOWA czyli rzecz o wybaczaniu będzie tematem spotkania Warsztatów Dobrego Życia.Spotkanie odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 8 stycznia, o godz. 16:00, w Dobrym Miejscu przy ul.Dewajtis 3 (www.dobremiejsce.org). Gośćmi spotkania m.in. będą: Ks. Marek Kruszewski, Piotr Stańczyk – doradca psychologiczny. Gościem warsztatów będzie także Pani Joanna, która opowie o trudzie przebaczenia i odbudowywania relacji małżeńskiej po zdradzie.Spotkanie prowadzi Anna Jakubczyk-Mucha (Radio Warszawa). Spotkanie skierowane jest nie tylko do małżeństw – ale dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką! Wstęp na wydarzenie wynosi 15 zł.  – bilety można nabyć godzinę przed spotkaniem, a także w tygodniu w sklepie Chrześcijańskie Granie.

 

Każda trudna sytuacja przeżywana w małżeństwie może nas nauczyć o sobie samym bardzo wiele, pod warunkiem, że przestaniemy obwiniać drugą stronę.Tylko jak jej nie obwiniać gdy według nas to właśnie ona zawiniła.

Bo, tyle razy mu mówiłam a on ciągle mnie lekceważy, nie słucha…

Bo, ona zawsze milczy, czepia się, złości…

Nie tędy droga, to do niczego dobrego nie prowadzi. Nie ma małżeństw BEZKONFLIKTOWYCH. Każdy konflikt, natomiast potrzebuje rozwiązania, niektóre przebaczenia. Bez niego jedność małżeńska jest zagrożona. Pewnie dla każdego z małżonków sposób przepraszania, proszenia o przebaczenie i przebaczania wygląda inaczej.

 

Czym przebaczenie jest?

Jakie mamy o nim wyobrażenie?

Dlaczego niektórym przebaczanie przychodzi tak łatwo a innym nie?

Czy wspominanie „trudnej sytuacji” jest dowodem na to, że jej nie wybaczyłam?

Czy ciche dni pomagają w wyciszeniu negatywnych emocji?

Czy da się wybaczać –nieskończoną ilość razy?

Czy przebaczenie i pojednanie to, to samo?