Festiwal kolęd i Pastorałek – przesłuchania finałowe

3 stycznia, 2011 Wyłącz przez m.guzek

Już  6 stycznia – w święto Trzech Króli rozpoczną się przesłuchania finałowe XVII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarli.Przez Będzin, słusznie nazywany „stolicą polskiej kolędy”, przewinie się 136 najlepszych wykonawców, spośród 1780 (rekordowa ilość zgłoszeń!), którzy zgłosili się do eliminacji przeprowadzanych w 34 ośrodkach rozsianych na terenie całego kraju oraz za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie.

– Chcemy, aby ich przyjazd do Będzina, często z dalekich stron, pozostawił trwały ślad nie tylko w postaci zdobytych nagród, ale także wrażeń, radości i wzruszeń we wszystkich Słuchaczach najpiękniejszych świątecznych pieśni – podkreśla Dyrektor Festiwalu ks. Piotr Pilśniak.

Przesłuchania w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie, przy ulicy Sportowej 5 potrwają od czwartku 6.01.2011 aż do soboty 08.01.2011 (wstęp na wszystkie przesłuchania jest wolny) w godzinach od 9.00  do 20.30 (szczegółowy program festiwalu zobaczyć można na stronie internetowej www.ofkip.pl).

Zmaganiom finalistów przysłuchiwać będzie się komisja pod przewodnictwem profesora Dariusza Dyczewskiego – Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Wybierze ona najlepszych wykonawców w kategoriach: soliści, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry, schole i zespoły regionalne. Wybrana zostanie też najlepsza nowoczesna kolędowa aranżacja oraz najlepiej wykonana kolęda tradycyjna. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas uroczystego koncertu galowego w niedzielę 9 stycznia o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie, gdzie najlepsze kolędy XVII edycji będą miały okazję wybrzmieć raz jeszcze przed licznie zgromadzoną publicznością.

Reżyserem koncertu będzie Krystyna Jakubczyk, zaś oprawę najbardziej barwnych wykonań zapewni inscenizacja fragmentów Schillerowskiej “Pastorałki” w opracowaniu Dariusza Wiktorowicza i wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Istniejący od 1995 roku Festiwal z imprezy regionalnej urósł do rangi jednego z największych amatorskich przeglądów muzycznych w kraju.  – Jego organizacja w znacznej części oparta jest na społecznej pracy wolontariuszy poświęcających swój czas dla realizacji festiwalowych idei – przedłużenia radości najbardziej rodzinnych polskich Świąt oraz podkreślenia roli, jaką w skarbnicy polskiej kultury zajmują kolędy i pastorałki – podkreśla rzecznik Festiwalu.