Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wadowice: Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II (16-24 maja 2020)

16 maja, 2020 - 24 maja, 2020

Jubileuszowy rok 2020, ogłoszony oficjalnie rokiem Świętego Jana Pawła II, będzie pełen wspomnień i uroczystości poświęconych Wielkiemu Rodakowi, a Jego rodzinne Wadowice ponownie staną się sercem wydarzeń. Kulminacją uroczystości będą ŚDP, czyli Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II. Potrwają od 16 do 24 Maja 2020.

 

16 MAJA – INAUGURACJA DNI PAMIĘCI 

 

Wielką inaugurację Dni pamięci pod hasłem „Odrodzeni” zaplanowaliśmy w sobotę 16 maja.  Z plenerowej sceny na wadowickim rynku przemówi o. Adam Szustak OP, a towarzyszyć będzie mu zespół muzyczny OWCA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KUP PŁYTĘ: OWCA – CHWAŁY>>>

 

 

17 MAJA – WIELKI KONCERT TVP 

 

W niedzielę 17 maja zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą dziękczynną w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP. Po mszy, na imponującej scenie plenerowej, największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wystąpią w koncercie poświęconym pamięci Świętego, współorganizowanym przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki transmisji w TVP,  wzruszający koncert zobaczą miliony widzów w kraju i za granicą.

 

 

 

18 MAJA – DZIEŃ URODZIN KAROLA WOJTYŁY 

 

Poniedziałek 18 maja to rdzeń roku jubileuszowego. Dokładnie 100 lat wcześniej, w kamienicy przy ul. Kościelnej w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Co roku tego dnia wadowiczanie celebrują rocznicę urodzin swojego Patrona.

 

W tym dniu będzie miał miejsce wielki koncert „Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Tej atmosfery i niezwykłej siły płynącej z setek strażackich płuc trzeba po prostu doświadczyć! Koncert zakończymy wspólnym śpiewaniem, w ramach ogólnopolskiej akcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II „Cała Polska śpiewa Barkę”.

 

Finałowy tego dnia „Koncert Pamięci” będzie wspólnym przedsięwzięciem chóru wadowiczan i dzieci z gminnych placówek szkolnych i przedszkolnych, którzy w radosnym koncercie przypomną nam najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu Świętego.

 

19-24 MAJA – PAPIEŻ SPORTOWIEC, PAPIEŻ ARTYSTA, PAPIEŻ GÓR 

 

Kolejne dni wypełnią wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży. Nawiążą one do młodzieńczych lat Karola Wojtyły, kiedy jako nastoletni chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. We wtorek zaplanowaliśmy wycieczkę na Groń Jana Pawła II, natomiast środa i czwartek to dni przewidziane do realizacji zawodów sportowych dla młodzieży organizowanych wraz z klubem sportowym MKS Skawa Wadowice. Będzie wielki turniej piłki nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. W programie nie zabraknie gier i zabaw, występów artystycznych, koncertów oraz międzynarodowej integracji. W piątek wieczorem  plenerowego poświęconego naszemu Patronowi.

 

Sobotę 23 maja rozpoczniemy ponownie sportowymi emocjami. „W papieską setną rocznicę na boisku świętują piłkarskie Wadowice” to ogólnopolski turniej organizowany przez klub PUKS Karol Wadowice. Z kolei wieczorem zachęcamy serdecznie do udziału w absolutnie wyjątkowym wydarzeniu! Plac Jana Pawła II przemieni się w grecką agorę, gdzie spektakl „Antygona”, na unikalnej, okrągłej scenie i przy aktywnym udziale publiczności zaprezentuje zaproszony przez nas JaNowy Teatr z Andrychowa – grupa teatralna tworząca w oparciu o chrześcijańskie wartości. Dramat Sofoklesa był szczególnie bliski Karolowi Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona – narzeczonego Antygony. Po latach, gdy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził rodzinne Wadowice, nawiązał do sztuki, cytując z pamięci jej obszerne fragmenty i wymieniając z nazwiska aktorów, którzy grali z nim na scenie.

 

Również Narodowy Bank Polski zaplanował wyjątkowe uczczenie jubileuszowego roku 2020. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zostaną wydane trzy monety kolekcjonerskie: złota i dwie srebrne. Emisja monet będzie miała miejsce 23 kwietnia, właśnie w Wadowicach!

 

Obchody zakończymy w niedzielę 24 maja VI edycją Biegu Wadowickiego. Sportowcy z całej Polski kolejny raz spotkają się w Wadowicach, aby spróbować swoich sił w biegu pięknymi trasami Papieskiego Miasta i na zakończenie spróbować tradycyjnej kremówki.

 

Za: wadowice.pl

 

Wydarzenie poleca:

fotelik.info

Szczegóły

Start:
16 maja, 2020
Koniec:
24 maja, 2020
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Miejsce

WADOWICE