Giampaolo Di Rosa zagra w Archikatedrze św. Jana już 7 lipca 2024

Giampaolo Di Rosa zagra w Archikatedrze św. Jana już 7 lipca 2024

4 lipca, 2024 0 przez m.guzek

Podczas koncertu inaugurującego 31. Międzynarodowy Festiwal ORGANY ARCHIKATEDRY usłyszymy jednego z najwybitniejszych organistów na świecie – Giampaolo Di Rosa. Muzyk zagra kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena oraz swoje “Improwizacje”. Wirtuoz obdarzony jest fenomenalną techniką i ogromną muzykalnością. Posiada aż siedem dyplomów akademickich. Jego grę docenia się na całym świecie.” – zapowiada Przemysław Kapituła, organizator wydarzenia.

 

KUP BILET: XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej 2024 – Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej (kapitula.org)

 

“Pierwszy koncert festiwalu Organy Archikatedry odbędzie się w niedzielę 7 lipca w Katedrze św. Jana Męczennika na warszawskim Starym Mieście. Występ Giampaolo Di Rosy rozpocznie cykl 12 koncertów w ramach których usłyszymy wirtuozów z całej Europy. Koncert włoskiego organisty w Warszawie będzie niezwykłym wydarzeniem. Na co dzień Giampaolo Di Rosa można usłyszeć niemal na wszystkich kontynentach świata. Koncertuje m.in. w całej Europie, w Australii, USA, Singapurze, Ameryce Południowej czy Bliskim Wschodzie. – mówi Michał Guzek, rzecznik festiwalu.

 

GIAMPAOLO DI ROSA (Włochy) – 7.07

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Sonata nr 7 C-dur, KV 309
(transkrypcja na organy G. Di Rosa)
Allegro con spirito – Andante un poco adagio –
Rondeau. Allegretto grazioso

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonata nr 17, op. 31
(transkrypcja na organy G. Di Rosa)
Largo. Allegro – Adagio – Allegretto

Giampaolo Di Rosa (1972)
Improwizacja

GIAMPAOLO DI ROSA
organista, pianista, klawesynista, kompozytor, improwizator, muzykolog, pedagog. Obdarzony fenomenalną techniką i wielką muzykalnością jest zapraszany do wykonywania koncertów organowych w całej Europie, Rosji, Bliskim Wschodzie, Australii, USA, Ameryce Południowej, Hong-Kongu, Makao i Singapurze. Posiada siedem dyplomów akademickich. W repertuarze artysty znajdują się kompozycje wszystkich epok, a wśród nich wszystkie kompozycje organowe G. Frescobaldiego, J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta i O. Messiaena. Dokonał licznych nagrań muzycznych, wydał szereg prac naukowych, jako docent prowadzi międzynarodowe kursy muzyczne. Jest organistą w katedrze w León, organistą katedry w Vila Real w Portugalii oraz organistą kościoła portugalskiego w Rzymie. Został odznaczony przez Prezydenta Republiki Portugalskiej Najwyższym Orderem.

Koncerty odbywają się w kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2024 r. w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16:00.

KALENDARZ KONCERTÓW

07.07 Giampaolo Di Rosa (Włochy)

14.07 Jesus Sampedro (Hiszpania)

21.07 Stanislav Surin (Słowacja)

28.07 Giovanna Tricarico (Włochy)

04.08 Silvio Celeghin (Włochy)

11.08 Przemysław Kapituła (Polska)

18.08 Piotr Rachoń (Polska)

25.08 Francesco Bongiorno (Włochy)

01.09 Józef Kotowicz (Polska)

08.09 Giulia Biagetti (Włochy)

15.09 Toni Pussinen (Finlandia)

22.09 Mario Ciferri (Włochy)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).

 

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni.

 

Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym.