Organy Archikatedry 2022: koncert laureata “Srebrnej Piszczałki”

Organy Archikatedry 2022: koncert laureata “Srebrnej Piszczałki”

15 sierpnia, 2022 0 przez m.guzek
Podczas najbliższego koncertu 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej usłyszymy laureata nagrody Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” – Przemysława Kapitułę. Koncert będzie miał miejsce w niedzielę 21 sierpnia o 16 w Archikatedrze św. Jana.” zapowiada Michał Guzek, rzecznik festiwalu ORGANY ARCHIKATEDRY.
Na koncert reprezentanta Polski złożą się utwory Boëllmanna, Weimara czy Brewera. Jednak szczególne ważne miejsce dla Przemysława Kapituły zajmuje twórczość M. Surzyńskiego i F. Nowowiejskiego. Utwory polskich kompozytorów zakończą przepiękny koncert organisty.” – zapowiada Michał Guzek.

Patronem wydarzenia jest www.chrzescijanskiegranie.pl:

Warszawa: 29. Międzynarodowy Festiwal Organy Archikatedry (chrzescijanskiegranie.pl)

PROGRAM KONCERTU:
Leon Boëllmann (1862-1897)
Suite Gothique op. 25
Introduction – Choral
Menuet gothique
Priere a Notre Dame
Toccata
Johann Ernst Prinz von Sachsen Weimar (1696-1715)
Concerto G-dur (opracowanie na organy Johann
Sebastian Bach BWV 592)
ohne Tempobezeichnung – Grave – Presto
Alfred Herbert Brewer (1865-1928)
Marche Heroique
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
„Improvisationen für Orgel über ein altes polnisches
Kirchenlied“ op. 38
Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Improvizazione z IX Symfonii op. 45 nr 9
 
PRZEMYSŁAW KAPITUŁA (Polska) – organista i impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej Archikatedry Warszawskiej. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. J. Serafina, fortepian u K. Mochtaka (nauka prywatna), przez szereg lat współpracował z prof. J. Erdmanem. Artysta regularnie koncertuje w kraju, w całej Europie i Ameryce Płd., dając ok. 110 koncertów rocznie. Współpracuje z chórami, orkiestrami (m.in. Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie) i solistami. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym wielu festiwali (rocznie 240 koncertów, w których każdego roku bierze udział ponad 25 tysięcy słuchaczy). Artysta nagrywał dla radia, TV i na płytę CD. Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji. Wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.
 
Kalendarz koncertów:
 
21.08 – Przemysław Kapituła (Polska)
28.08 – Giulia Biagetti (Włochy)
04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)
11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org