Koncert „Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” już za nami

Koncert „Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” już za nami

19 października, 2021 0 przez m.guzek

Pełen wspólnotowych wspomnień, wartościowych spotkań oraz piosenek oazowych i myśli ks. Franciszka – taki był miniony czwartkowy wieczór. 14 października w Sali Widowiskowo-Koncertowej MUZA w Sosnowcu zebrało się 500 osób, by wspólnie podziwiać to, co od dobrych kilku tygodni intensywnie przygotowywali artyści oraz organizatorzy wydarzenia – Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury.

PATRONAT: WWW.CHRZESCIJANSKIEGRANIE.PL

 

Owacjom na stojąco nie było końca, a każdy z wybrzmianych wczoraj dźwięków z pewnością rezonować będzie we wszystkich zebranych jeszcze bardzo długo.

Nie byłoby mojego zaangażowania w obszarze kultury, promocję polskiej muzyki, polskiej kultury chrześcijańskiej, w organizację koncertów, nie byłoby mojego zaangażowania w rekolekcje Strefa Chwały, nie byłoby też tego dzisiejszego wydarzenia, w ogóle nie byłoby Muza Dei, gdyby nie dwa bardzo ważne fundamenty – moja rodzina i Ruch Światło-Życie. – Tymi poruszającymi słowami spotkanie rozpoczął Andrzej Dubiel, Prezes Fundacji Muza Dei – Centrum Nowej Kultury. Następnie podkreślał, jak ogromną rolę w jego drodze do ewangelizacji poprzez kulturę odegrał ks. Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który stał się bohaterem tego wydarzenia. I choć nie żyje już od 34 lat, a w tym roku obchodzilibyśmy jego setne urodziny, to jego młody duch i zapał do ewangelizacji nawet w najbardziej opresyjnych warunkach polityczno-społecznych, jakie tylko można sobie wyobrazić, jest żywy w sercach ludzi po dziś dzień.

 

Osobę Sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego, ukazał jeszcze krótki film wyświetlony na początku spotkania, a następnie jego sylwetkę podczas całego koncertu przybliżał widzom duet aktorów. Dariusz Kowalski i Leszek Zduń odczytywali rozważania nt. życia ks. Franciszka, a także przytaczali jego konkretne słowa, którymi od dziesięcioleci karmi się ruch oazowy i cały Polski Kościół. W czasie koncertu wybrzmiały najważniejsze i najpiękniejsze pieśni korespondujące z życiem ks. Blachnickiego, a przede wszystkim te, które w Ruchu Światło-Życie śpiewał każdy przez wiele lat. Zebrana publiczność nie pozostawiła wątpliwości, że piosenki te są żywe i znane po dziś dzień. Udowodniła to rozśpiewana sala, a artyści mieli ogromną przyjemność grać i śpiewać ze wsparciem spontanicznego chóru złożonego z blisko pięciuset głosów.

 

Co ciekawe, koncert zgromadził ludzi nie tylko z Sosnowca i okolic. Przyjechało bowiem wiele osób z różnych części Polski. Było to wydarzenia na skalę krajową, co pokazuje jak wielki jest głód zgłębiania treści i budowania wspólnoty wokół duchowości, jaką zostawił nam ks. Franciszek Blachnicki.

 

Za scenariusz i reżyserię spotkania odpowiedzialni byli Dariusz Kowalski, Andrzej Dubiel oraz Marcin Pospieszalski, który pełnił również funkcję kierownika muzycznego tego wydarzenia. Pozostali artyści, którzy uświetnili ten wieczór to: Agnieszka Cudzich, Basia Pospieszalska, Natalia Kawalec, Krzysztof Iwaneczko, Paweł Dusza, Robert Cudzich, Joachim Mencel, Piotr Jankowski, Tomas Sanchez oraz zespół Full Power Spirit, kwartet smyczkowy pod kierownictwem Joanny Winiarczyk, a także Chór Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie.

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury, która na sztandary swojej działalności przyjęła hasło głoszone właśnie przez ks. Blachnickiego – Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, który wraz z ks. Markiem Sendkiem – Moderatorem Generalnym Ruchu Światło-Zycie wygłosił krótkie słowo i pobłogosławił wszystkich zebranych.

Wydarzenie dofinansowano z środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Partnerem widowiska „Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” jest również Fundacja ORLEN.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sosnowiec: Koncert „Prawda Krzyż Wyzwolenie..2021 (chrzescijanskiegranie.pl)

Dobre inicjatywy popiera fotelik.info – sklep i serwis z fotelikami! Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka – dobierz bezpieczny fotelik. Zapisz się już dzisiaj na www.fotelik.info