Organy Archikatedry 2021 przed nami 3 ostatnie koncerty!

Organy Archikatedry 2021 przed nami 3 ostatnie koncerty!

3 września, 2021 0 przez m.guzek

“Przed nami trzy ostatnie koncerty festiwalu muzyki organowej ORGANY ARCHIKATEDRY. Cieszy nas bardzo, że w każdą niedzielę Archikatedra św. Jana w Warszawie zapełnia się wspaniałą, wrażliwą na piękno publicznością. Podczas najbliższych koncertów będziemy mogli usłyszeć najpiękniejsze dzieła muzyki organowej. Wśród nich znajdą się kompozycje Bacha, Handla czy Bossiego. Szczególnym wydarzeniem będzie wręczenie nagrody „Srebrnej Piszczałki” dr Piotrowi Karwowskiemu przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.” -zapowiada Przemysław Kapituła, organizator festiwalu.

 

“Nagroda “Srebrna Piszczałka” przyznawana jest co roku od 2000 roku wybitnym i zasłużonym dla środowiska muzyki organowej muzykom oraz popularyzatorom kultury. Wydarzenie będzie miało miejsce podczas koncertu znakomitego warszawskiego organisty i pedagoga Piotra Rachonia. Koncert odbędzie się 12 września.” – mówi Michał Guzek, rzecznik festiwalu.

 

Poza recitalem Piotra Rachonia, już 5 września wystąpi w Warszawie znakomity niemiecki muzyk Axel Friel. Na codzień koncertujący niemal na całym świecie. Nagrywa zarówno dla telewizji i radia. Podczas finału festiwalu, 19 września usłyszymy natomiast Hartiwiga Barte-Hassen, który wykona m.in. Improwizacje. Niemiecki wirtuoz znany jest z płyty „Ausschwitz-Elegie”, którą skomponował w 2004 roku na sopran, baryton, orkiestrę kameralną i organy. Utwór dedykowany jest tym, którzy zginęli podczas II wojny światowej”.

 

Festiwal odbywa się od 4 lipca do 19 września w każdą niedzielę w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany.

 

Informacje o festiwalu można znaleźć na www.kapitula.org

 

Dobre koncerty poleca FOTELIK.INFO organizator akcji CIĄŻA I PASY. PARTNER FESTIWALU WÓZKÓW BIEGOWYCH W PRZETESTUJ – WÓZEK.

 

ZOBACZ:

Znamy program XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY | Chrześcijańskie Granie (chrzescijanskiegranie.pl)