Finał festiwalu Organy Archikatedry już 19 września!

Finał festiwalu Organy Archikatedry już 19 września!

14 września, 2021 0 przez m.guzek

W niedzielę 19 września w Archikatedrze św. Jana przy ul. Świętojańskiej 8 w Warszawie odbędzie dwunasty i ostatni koncert w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY. “Wystąpi wybitny organista z Niemiec – Hartwig Barte Hanssen. Po koncercie muzyka zapraszamy na występ muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.” – zaprasza Michał Guzek, rzecznik festiwalu.

 

“Cieszymy się, że podobnie jak w ubiegłych latach nasza impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Mamy nadzieję, że festiwal organowy w kolejnych latach jeszcze bardziej zapisze się w świadomości mieszkańców naszej Ojczyzny. Szczególnym wydarzeniem będzie finał festiwalu. W katedrze poza Hartwigem Barte Hanssen, który wykona m.in. swoje Improwizacje wystąpi chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Jest to jeden z najlepszych chórów nieprofesjonalnych w Europie, zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in. Grand Prix Polskiej Chóralistyki, wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów muzyki cerkiewnej.” – zapowiada koncert Przemysław Kapituła, organizator festiwalu.

 

 

Gwiazdą niedzielnego koncertu będzie HARTWIG BARTE-HANSSEN z Niemiec. Wykonywał recitale organowe we wszystkich krajach Europy (m.in. w katedrach w Oslo, Goeteborgu, Uppsali, Gandawie, Oxfordzie, Norwich, Londynie, Westminsterze, Hamburgu, Lubece, Berlinie itd.) oraz w wielu miastach USA. Nagrywał na płyty CD współczesną organową muzykę norweską i własne kompozycje. W 2004 r. nagrał płytę CD ze swoją kompozycją „Ausschwitz-Elegie” na sopran, baryton, orkiestrę kameralną i organy. Od 22 lat jest członkiem European-Organ-Festival-Guild. Obecnie pracuje jako organista i chórmistrz Chóru Bachowskiego w mieście Wilster (obok Hamburga).

 

PROGRAM KONCERTU:

 

Antonio Correa Braga (? -1704)
Batalha de 6 tom
Padre Davide da Bergamo (1791-1863)
Marcia per organo
Alexandre Guilmant (1837-1911)
Offertoire a-moll op. 90, 1
Impression grégorienne op. 90, 2
Louis Lefébure-Wély (1817-1869)
Offertoire a-moll op. 34, 1
Abe Holzmann (1874-1939)
March „Blaze-away”
Hartwig Barte-Hanssen (1961)
Improwizacja
John Campbell Maclagan (1904-1927)
Bach’s strathspey

 

Więcej informacji: www.kapitula.org