“Znakomity i lubiany organista z Włoch” w niedzielę zagra w Warszawie

“Znakomity i lubiany organista z Włoch” w niedzielę zagra w Warszawie

16 sierpnia, 2021 0 przez m.guzek

“Znakomity i lubiany organista Ennio Cominetti zagra w najbliższa niedzielę koncert w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. To nie jest pierwszy występ dla warszawskiej publiczności. Od wielu lat jego koncerty są bardzo ciepło odbierane przez Polaków. O jego talencie przekonali się mieszkańcy niemal całego świata.”-mówi Przemysław Kapituła, organizator festiwalu ORGANY ARCHIKATEDRY.

“Koncertował w najważniejszych katedrach i salach koncertowych Europy, a także w Azji, Afryce, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Nagrał 25 płyt CD dla włoskich i niemieckich firm fonograficznych, a także występował dla radia i telewizji.” – dodaje Kapituła.

 

“Cominetti nie jest tylko organistą, ale także dyrygentem, kompozytorem oraz profesorem Akademii Sztuki w Rzymie.  Jego dorobek naukowy jest ogromny. Wydał m.in. biografię M.E. Bossiego, którego utwór wykona podczas niedzielnego koncertu. W ramach festiwalowego recitalu usłyszymy kompozycje m.in. Egara, Martucciego, Hooka czy Ravanelliego. Występ zapowiada się niezwykle ciekawie.” – mówi Michał Guzek, rzecznik festiwalu.

Koncerty 28.Międzynarodowego Festiwalu ORGANY ARCHIKATEDRY odbywają się w kolejne niedziele od 4 lipca do 19 września 2021 r. w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16:00.

 

Program koncertu:

Edward Elgar (1857-1934)
The Vesper Voluntaries op. 14
Introduction
Allegro
Poco lento
Finale: Poco allegro
Giuseppe Martucci (1856-1909)
Sonata d-moll op. 45
Allegro risoluto, Adagio ma non troppo, Allegro
fugato
James Hook (1746-1827)
Voluntary in g-G
Adagio, Andante, Allegretto
Oreste Ravanello (1871-1938)
Corale-Fantasia
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Voluntary in C
Largo, Andante
Marco Enrico Bossi (1861-1925)
Scherzo g-moll op. 49 nr 2

 

Więcej informacji o koncertach można znaleźć na: www.kapitula.org

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany.

 

Festiwal jest tworem niemalże idealnym, ponieważ łączy prezentacje określonego gatunku sztuki z bardzo wysokim odbiorem społecznym. Jest bardzo lubiany przez słuchaczy, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy skutecznie promowana jest twórczość kompozytorów polskich: M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego i G. Freyera.