W Gliwicach powstaje nowa „kopalnia”

W Gliwicach powstaje nowa „kopalnia”

16 marca, 2020 0 przez m.guzek

Kopalnia Chwały” – taka nazwa będzie towarzyszyć koncertowi uwielbienia zaplanowanemu na 11 czerwca 2020 roku w Gliwicach-Sośnicy. 

 

Patronem medialnym wydarzenia jest serwis i sklep www.chrzescijanskiegranie.pl

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest bardzo dobrą okazją, by publicznie dać świadectwo wiary w obecność Jezusa w Eucharystii. Przed południem piękne procesje do 4 ołtarzy. Ulicami miast, miasteczek i wsi uroczyście niesiona monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Dzieci sypiące kwiaty przed Panem Jezusem, chłopcy i dziewczynki, rodzice i dziadkowie, baldachim, feretrony z figurami i obrazami, orkiestra, poczty sztandarowe. Wszyscy i wszystko ze względu na Chrystusa. Aby zobaczył nas, aby zobaczył nasze domy, miejsca pracy, aby nas pobłogosławił!

Od kilkunastu już lat w ten wielowiekowy klimat Uroczystości Bożego Ciała wpisuje się nowa tradycja. Wieczorem w wielu miastach w Polsce spotykają się muzycy i ci, którzy kochają Boga, by wspólnie Go uwielbiać. Do tych miast, w których już są organizowane koncerty uwielbienia: Rzeszowa, Opola, Mysłowic, Wrocławia, Lublina, Włocławka, Krakowa, Warszawy… w tym roku dołączą Gliwice.

– Troszkę to trwało, zanim pragnienie serca przerodziło się w realizację, aby i w naszym mieście stworzyć przestrzeń, by pograć, pośpiewać i pomodlić się. Mały pokopalniany amfiteatr, w którym przed laty odbywał się festiwal Cantate Deo, 11 czerwca stanie się miejscem radosnego uwielbienia Jezusa obecnego pośród nas w Najświętszym Sakramencie. Będzie muzycznie i po Bożemu! Ostatecznie, to Jego pomysł – mówi ks. Łukasz Meinert, organizator koncertu.

– Nazwa Kopalnia Chwały nawiązuje do naszego regionu, który słynie z górnictwa – wyjaśnia ks. Marek Ludwig, współorganizator. – Chcemy, żeby świadomość Bożej obecności, która być może zakurzona albo ukryta w naszych sercach, była znów jasna jak światło dzienne. Nieraz przecież zakopujemy naszą wiarę pod stertą lęków i różnych braków. Mamy nadzieję, że ten koncert umocni nas w przekonaniu, że nasza wiara to źródło radości i pełni życia w Jezusie. To niezwykłe modlitewno-muzyczne wydarzenie jest wspólną inicjatywą świeckich i nas księży, które ma na celu połączyć różne środowiska w służbie Bogu. Pragniemy w tym wyjątkowym dniu, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu i towarzyszącą jej muzykę, oddać publicznie cześć Jezusowi. Na naszą Kopalnię Chwały każdy jest zaproszony! – dodaje ks. Marek.

Za artystyczną stronę wydarzenia odpowiada Gabriela Blacha-Cupiał, wokalistka, skrzypaczka, autorka tekstów i kompozytorka. Podczas koncertu wykonywane będą zarówno tradycyjne pieśni kościelne jak i nowe utwory uwielbieniowe. Bezpośrednim przygotowaniem będzie cykl warsztatów weekendowych, których uczestnicy stworzą koncertowy chór. W trakcie spotkań każdy będzie miał możliwość skorzystać z indywidualnych zajęć z emisji głosu prowadzonych przez profesjonalistów: Jakuba Turkiewicza i Dagmarę Świtacz. Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 1 kwietnia poprzez formularz zgłoszeniowy. Trzy dni później odbędą się przesłuchania kandydatów.

Wydarzenie ma swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć niezbędne informacje: kopalniachwaly.pl. Pierwszy gliwicki koncert uwielbienia będzie miał miejsce w Uroczystość Bożego Ciała, czyli 11 czerwca, o godz. 19:00 w amfiteatrze przy parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy.

Wydarzenie poleca: www.fotelik.info