19. Festiwal Pieśni Sakralnej w Grójcu już jutro!

19. Festiwal Pieśni Sakralnej w Grójcu już jutro!

24 maja, 2018 Wyłącz przez mateo

19. Festiwal Pieśni Sakralnej

19. Festiwal Pieśni Sakralnej odbędzie się 25 maja 2017 (piątek) w parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Festiwal jest organizowany corocznie i biorą w nim udział dzieci oraz młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół wyższych z całej Polski. W zeszłym roku w festiwalu wzięło udział blisko 400 osób! 

 

Ideą Festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji, prezentacja umiejętności oraz artystycznego dorobku oraz ożywienie religijnego ruchu artystycznego i integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej.

 

Do udziału organizatorzy zapraszają  zespoły, chóry i schole oraz solistów wykonujących muzykę religijną i sakralną. Uczestnicy są oceniani i nagradzani w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodsi uczestnicy to przedszkolaki, a bardzo dużym powodzeniem cieszy się kategoria szkół podstawowych. Starsi uczestnicy występują w kategorii ‘gimnazjum’, oraz ‘powyżej gimnazjum’. Dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody, a zwycięska schola lub chór wchodzi w posiadanie dodatkowej nagrody Grand Prix – Złotej Harfy, która jest nagrodą przechodnią.

 

HARMONOGRAM FESTIWALU I LISTA ZESPOŁÓW:

 

Harmonogram 19. FPS – 25 maja 2018:


Część “młodsza”

09.00   – rozpoczęcie festiwalu,
kategoria 1: Soliści w wieku do lat 7
09.20   – ogłoszenie wyników kategorii najmłodszej
09.30 – kategoria 2: Soliści w wieku 8-11 lat
10.30 – kategoria 3: Zespoły Młodsze
13.00 – przerwa na obrady jury
13.30 – ogłoszenie wyników części “młodszej”

Część “starsza”

14.15 – kategoria 4: Soliści w wieku 12-15 lat
15.15 – kategoria 5: Soliści wieku 16 lat i więcej
16.15 – ogłoszenie wyników kategorii solistów starszych
17.00 – Msza Święta
17.40 – kategoria 6: Zespoły Starsze
20.00 – występ zespołu Fletnia Pana
20.10 – kategoria 7: Chóry
21.40 – przerwa na obrady jury
22.00 – ogłoszenie wyników części “starszej”
22.30 – zakończenie festiwalu

KOLEJNOŚĆ WYSTĘPÓW – PEŁNA LISTA TUTAJ

 

TAK BYŁO W 2017 ROKU:

 

HISTORIA FESTIWALU:

Festiwal Pieśni Sakralnej w Grójcu powstał w 2000 roku z inicjatywy Tomasza Skonecznego, ówczesnego dyrektora Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu. Początkowo Festiwal miał charakter powiatowy, a w 2013 roku stał się festiwalem ogólnopolskim. Głównym sponsorem Festiwalu, od początku jego trwania jest Starostwo Powiatowe w Grójcu.

 

Ideą Festiwalu jest propagowanie muzyki religijnej i sakralnej jako formy ewangelizacji, prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku uczestników, ożywienie religijnego ruchu artystycznego oraz integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej z całej Polski. Jako organizatorzy chcemy, aby Festiwal był okazją do wymiany doświadczeń oraz miejscem, w którym młodsi mogą zainspirować się wykonaniami starszych (i odwrotnie!), a mniej doświadczeni, mogą uczyć się od bardziej doświadczonych.

 

Festiwal, choć zgodnie ze swą nazwą pozostał nastawiony w szczególności na wykonania muzyki sakralnej, na przestrzeni lat gromadzi uczestników wykonujących muzykę sakralną, ale również religijną, uwielbieniową, czy gospelową. Uczestnicy Festiwalu Pieśni Sakralnej są oceniani i nagradzani w różnych kategoriach wiekowych. Od najmłodszych uczestników – przedszkolaków – na początku dnia, do profesjonalnych chórów akademickich wieczorem.

 

Festiwal Pieśni Sakralnej

fot. materiały organizatora

 

Zwycięzcy festiwalu, których wyłania profesjonalne jury, nagradzani są atrakcyjnymi nagrodami. Najlepszy uczestnik danej edycji festiwalu wchodzi w posiadanie dodatkowej, wyjątkowej nagrody Grand Prix – Złotej Harfy, która jest nagrodą przechodnią. Zdobywca Złotej Harfy zobowiązany jest do wystąpienia w kolejnej edycji Festiwalu i obrony tytułu, lub przekazania Złotej Harfy kolejnym zwycięzcom.

 

Festiwal Pieśni Sakralnej to nie tylko konkurs i rywalizacja. To przede wszystkim spotkanie z ludźmi, nawiązywanie nowych kontaktów oraz odnawianie tych już istniejących. Czas spotkań, rozmów i dyskusji muzyków z całej Polski. To wydarzenie organizowane przez ludzi z pasją, dla ludzi z pasją! Wydarzenie, do którego – mamy nadzieję – będą Państwo chcieli wracać co rok!