Campo Bosco 2017 już 24-27 sierpnia – koncerty, warszaty, spotkania! [program]

Campo Bosco 2017 już 24-27 sierpnia – koncerty, warszaty, spotkania! [program]

16 sierpnia, 2017 Wyłącz przez mateo

Campo Bosco 2017W dniach 24-27 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie Młodych CAMPO BOSCO 2017 w Czerwińsku nad Wisłą. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Urodzeni, by się nie bać”. Podczas spotkania kilkuset młodych ludzi będzie się bawiło przy dobrej muzyce, modliło się oraz uczestniczyło w panelach dyskusyjnych. Zagrają MUODE KOTY (Debiut 2016), Paweł Domagała, Z Potrzeby Serc, The King’s Road, Muzyczni Czarodzieje, Dobromir MAK Makowski, KaeN.

 

Hasło Campo Bosco 2017 nawiązuje do świętej Piątki Poznańskiej. Piękni, młodzi, dwudziestoletni – 24 sierpnia 1942 roku poszli na śmierć jak na spacer, jak na spotkanie z kimś najbliższym. Męczennicy z Poznania. Trafili do niemieckich więzień za walką o niepodległą Polskę. Wyniesieni na ołtarze za postawę, jaką przyjęli wobec napotkanych trudności. W piekle na ziemi, jakim były niemieckie więzienia i obozy, w których przebywali, starali się wprowadzać radosną, pełną nadziei duchowość św. Jana Bosko. Nawet perspektywa gilotyny nie była w stanie ich złamać. W obliczu śmierci nie stracili wiary.

 

Ich postawa przed śmiercią sprawiła, że kapelan więzienia w Dreźnie, który podczas wojny odprowadził ponad tysiąc trzysta osób na śmierć, zapisał na kartce papieru, że odprowadził młodych, świętych ludzi z Polski na śmierć (ut homines sancti). Z wiarą w życie wieczne i nadzieją na spotkanie z najbliższymi w niebie oddali swe młode życie Bogu i Ojczyźnie. Nieśmiertelni! Niezłomni! Urodzeni, by się nie bać!

 

PROGRAM CAMPO BOSCO 2017:

 

24 SIERPNIA – CZWARTEK

17:30 Kolacja

19:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu Campo Bosco 2017

19:30 Koncert zespołu MUODE KOTY

MUODE KOTY to świeża krew na chrześcijańskiej scenie. To chłopaki, którzy przyznają się do Jezusa, co więcej, chcą Go uwielbiać przy pomocy rapu.

21:00 Spektakl pt. Tutaj jest Dobrze (reż. Sylwia Gajewska) – TEATR BEZ NAZWY

21:45 Urodzeni by się nie bać! – modlitwa o rozeznanie drogi życia za wstawiennictwem błogosławionej Poznańskiej Piątki.

Modlitwa będzie miała formę procesji z zapalonymi zniczami. Kobiety idą w procesji do figury Matki Bożej, panowie do pomnika św. Jana Bosko. Zapalony znicz jest z jednej strony formą oddania czci błogosławionym Oratorianom, z drugiej – widocznym znakiem naszej modlitwy o rozeznanie drogi życia, o rozeznanie powołania.

0.00 Cisza nocna

 

STREFA 18+

Wieczorami w strefie 18+ przebywają osoby, które ukończyły 18. rok życia. Osoby te będą posiadały specjalne identyfikatory.

 

23:00 Uroczyste otwarcie

Spektakl pt. Towarzyszki (reż. Adam Łoniewski) – TEATR SIERENE

Dwie kobiety i mężczyzna, splątani wspólnymi losami pełnymi tajemnic, niedomówień i kłamstw, zostają wrzuceni w rzeczywistość głębokiego PRL-u. Na tle niezwykłych przemian gospodarczych i kulturowych rozgrywa się ich cichy dramat. Kobiety odkrywają powoli prawdę o sobie, swojej kobiecości i trudzie życia. Pokaleczone i nieumiejące poradzić sobie z odrzuceniem, próbują rozliczyć się z przeszłością, uwolnić od niej.

Towarzyszki to spektakl o wybaczaniu. Towarzyszki to rodzaj hołdu złożony naszym mamom, których losy splotły się z najnowszą historią Polski, często w iście śmiertelnym uścisku. Hołdu złożonego „Matkom Polkom” do dziś zawieszonym gdzieś pomiędzy PRL-em a czasem po ‘89.

Ten spektakl to prosta, poruszająca historia o miłości. Opowieść o dwóch młodych dziewczynach – Marcie i Dorocie, ich wspinaniu się, przepoczwarzaniu i badaniu sobą „drżenia tamtych czasów”. Towarzyszki to spektakl-podróż. Opowieść utkana z listów, wspomnień, zapisków i opowieści mojej mamy, która pewnie nigdy nie przypuszczała, że jej gromadzone przez lata listy od męża będą punktem wyjścia do naszego spektaklu.

Po spektaklu dyskusja panelowa z aktorami i reżyserem sztuki.

 

25 SIERPNIA – PIĄTEK

Before I die – ĆWICZENIE DOBREJ ŚMIERCI

8:00 Pobudka

8:30 Modlitwy poranne: Lectio divina – ks. Przemek Kawecki SDB

9:00 Śniadanie

10:00 I blok panelowy

Na poszczególne konferencje będzie można zapisać się w czwartek, tuż po dokonaniu rejestracji na polu Campo Bosco.

STREFA NORMAL (sala teatralna)

10:00 Jak poradzić sobie z lękiem przed śmiercią? – ko. Karol Domagała SDB (sala teatralna)

11:00 Spektakl pt. Śmierć to zdrowie – TEATR BEZ NAZWY (sala teatralna)

STREFA 18+ (stodoła)

10:00 – Tremendum. Kategoria, której świat boi się i której chce.

Prelekcja o tym, jak człowiek przekroczył nieprzekraczalne, czyli jak ze świętego czasu śmierci uczynił spektakl godny pożałowania. Człowiek zawsze starał się oswoić śmierć, była ona przecież towarzyszką jego życia. Tak oto po cierpieniu Auschwitz i doświadczeniu Gułagu człowiek, niepozbierany ze sobą, postanowił śmierć sprzedać.

dr Andrzej Guzowski – jeszcze młody, ale już doświadczony przez życie nauczyciel akademicki, były dokumentalista, reportażysta Polskiego Radia Białystok. Pracuje na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego główne zainteresowania naukowe to tanatologia i pasjologia (nauka o cierpieniu) w ujęciu antropologicznym. Odniesieniem w pracy jest zawsze kategoria Najwyższa, bo – jak sam uważa – zawsze warto jest mieć do czego się odnieść. Człowiek niepokorny, bo – jak mawiał wybitny prawosławny teolog Jerzy Klinger: „Nie opłaca się być letnim w refleksji teologicznej”.
11:00 – Triumf śmierci? Śmierć w sztuce europejskiej.

Personifikacja śmierci pojawia się w sztuce prawie wszystkich epok. Zazwyczaj jest odrażająca i straszna, często groteskowa i śmieszna, ale bywa też piękna, a nawet pociągająca. Niekiedy jest mężczyzną, innym razem kobietą, a czasami trudno określić jej płeć. Są miejsca i czasy, w których jej wyobrażeń jest szczególnie dużo. Jest też jedna epoka, w której w ogóle jej nie ma…

dr Anna Głowa – pracuje w Katedrze Historii Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Tradycji Antycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zajmuje się epokami, od których wszystko w sztuce europejskiej się zaczęło – sztuką starożytną i wczesnochrześcijańską, a także tradycją antyczną w późniejszych epokach.

SCENA GŁÓWNA

12:15 Misiek Koterski – „Dzień świra” i droga krzyżowa

Misiek Koterski to postać, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. A jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, powinien zobaczyć takie filmy jak „Dzień Świra” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Nietuzinkowa postać o wyjątkowym poczuciu humoru i niepowtarzalnym stylu bycia. Podczas spotkania Michał opowie o tym, jak „prawdziwy świr” znalazł się na drodze krzyżowej i co z tego wynika.

13:30 Obiad
15:00 Blok konferencji do wyboru

Wszystkie konferencje trwają 45 minut. Poszczególne wykłady będą rozpoczynały się o godz. 15:00 i 16:00. Każdy uczestnik powinien wybrać dwie prelekcje, w których weźmie udział.

Ks. Przemek Solarski SDB – Obietnica życia wiecznego

Gdzie przebywamy po śmierci? Czy możemy decydować, gdzie trafimy? Czy w niebie spotkamy swoich bliskich? W niebie będziemy latali czy chodzili? Czy w niebie jest jedzenie?

Ks. Jacek Szewczyk SDB – Świętych obcowanie

Czy z nieba można schodzić?Czy dla zmarłego można zrobić coś więcej niż modlitwa? Czy można obserwować bliskich ludzi z nieba?

Ks. Piotr Szlufik SDB – Śmierć i co dalej?

O co chodzi w sądzie ostatecznym i co po nim następuje? Czy sąd ostateczny jest zaraz po śmierci? Co się dzieje z człowiekiem, który popełnia samobójstwo, ale przed śmiercią zaczyna tego żałować?

Ko. Karol Domagała SDB (STREFA 18+) – Jak poradzić sobie ze śmiercią?

Dlaczego boimy się śmierci? Jak zachowałbyś się wobec przyjaciela, któremu zostało kilka-, kilkanaście lat życia? Co w sytuacji, kiedy osoba, która nadaje sens naszemu życiu, odchodzi, a naszym jedynym pragnieniem staje się ponowne spotkanie z nią „w zaświatach”? Jak otrząsnąć się po śmierci bliskiej osoby?

Ks. Piotr Wyszyński SDB – Co Biblia mówi o życiu po śmierci?

Jaką postawę powinno się przyjąć wobec śmierci? Co zrobić, żeby nie bać się śmierci i czy należy jej się bać? Gdzie był Jezus, kiedy umarł?

Ks. Tomasz Łukaszuk SDB – Otarłem się o śmierć… Z pamiętnika misjonarza

Czy praca na misjach jest niebezpieczna? Czy warto poświęcić swoje życie dla innych? Jak radzą sobie ze śmiercią ludzie na Czarnym Kontynencie?

17:00 Eucharystia. Kazanie: Ćwiczenie dobrej śmierci – ks. Piotr Wyszyński SDB

18:30 Kolacja

19:30 Paweł Domagała – Opowiem Ci o mnie…

Polski aktor i wokalista. W listopadzie 2016 ukazała się jego debiutancka płyta pt. Opowiem Ci o mnie. W jednym z wywiadów na temat życia rodzinnego deklarował: „Jeśli za dwadzieścia lat na rozmowę z dziennikarzem przyjadę motocyklem, a obok będzie czekała moja dwudziestoletnia dziewczyna, to proszę, by publicznie mnie rozliczyć z moich wcześniejszych deklaracji”. Na Campo Bosco Paweł przybywa, aby opowiedzieć nieco o sobie. Może nawet zagra dwie, trzy piosenki.

21:00 Wieczór uwielbienia. Prowadzi ks. Przemek Kawecki SDB z zespołem Z POTRZEBY SERC

0:00 Cisza nocna

 

STREFA 18+ (stodoła)

Wieczorami w strefie 18+ przebywają osoby, które ukończyły 18. rok życia. Osoby te będą posiadały specjalne identyfikatory.

23:00 – Spektakl pt. Gra o niebo (reż. Marcin Wąsowski)

Spektakl pt. Gra o niebo to opowieść o tym, jak dziś rozumiemy męczeństwo, wierność i życie według wartości. To opowieść nie tylko o tym, co się wydarzyło, ale o tym, co się wydarza. To opowieść o ludziach żyjących tu i teraz, o młodych wchodzących w życie, mierzących się ze światem, w którym coraz trudniej odróżnić to, co rzeczywiste, od tego, co wirtualne, prawdę od kłamstwa, dobro od zła. Twórcy spektaklu konfrontują widza z pytaniem o świętość – co dziś przez nią rozumiemy? Niebo – czy jest cenniejsze od życia? Śmierć – koniec czy początek?

Odnosząc się do historii Piątki Poznańskiej, snujemy ciekawe, interaktywne i energetyczne opowiadanie o nas samych. Nasi bohaterowie to Błogosławieni, jak i ludzie żyjący współcześnie, którzy przyjmują różne postawy wobec świętości: szacunek, zachwyt, obojętność, niezrozumienie…

Marcin Wąsowski, reżyser spektaklu.

Twórcami i wykonawcami spektaklu są: Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski i Piotr Solorz – twórcy teatru religijnego związani z Teatrem Franciszka z Katowic, Teatrem ITP z Lublina oraz Teatrem A z Gliwic.

Gra o niebo to kameralny spektakl muzyczny. Spektakl dla młodych. Spektakl o młodych.

Po spektaklu dyskusja panelowa z aktorami i reżyserem sztuki.

26 SIERPNIA – SOBOTA

High five for Life!

8:00 Pobudka

8:30 Modlitwy poranne: Lectio divina – ks. Przemek Kawecki SDB

9:00 Śniadanie

10:00 II blok panelowy:

Na poszczególne konferencje będzie można zapisać się w czwartek, tuż po dokonaniu rejestracji na polu Campo Bosco.

SCENA GŁÓWNA

10.00 – KaeN

Polski raper, znany jako człowiek w masce. Jakiś czas temu zdjął maskę i rozpoczął nowy etap w swojej karierze. W jednym z wywiadów przyznał, że pożegnał się z alkoholem i narkotykami, które rujnowały jego życie. Powiedział: „Nie mogę się złamać, bo wiem, co mnie tam czeka. W wieku 15 lat ruszyłem w tango i zatrzymałem się dopiero kończąc 26. Wiem, co mnie tam czeka. Wiem, jakie osoby spotkam na swojej drodze, jeśli wrócę do tego. Przeżyłem to, żyłem w tym tyle lat. Nie chcę tam być. Gdybym się złamał, gościłbym w dziwnych miejscach. Mam zbyt fajne życie, zbyt szanuję ludzi, którzy są teraz przy mnie, żeby zawieść ich zaufanie i tak naprawdę napluć samemu sobie w twarz.

Spotkanie z KaeN-em będzie ciekawą opowieścią o życiu w masce i bez maski.

11.00 – Dobromir MAK Makowski

Pedagog i nauczyciel wychowania fizycznego, który mieszka w Pabianicach z żoną i z dziećmi. Jest autorem projektu RAPpedagogia, który jest realizowany od 2010 roku i dotarł do kilkuset szkół na terenie całej Polski. Dobromir opowie o swoim przejściu ze śmierci do życia.

STREFA 18+

10.00 – Agata Kulesza i Marcin Figurski

Agata Kulesza jest aktualnie jedną z najwybitniejszych polskich aktorek. W serwisach internetowych można przeczytać o niej: „Pierwszy raz głośno zrobiło się o aktorce, kiedy wzięła udział w „Tańcu z Gwiazdami”. Wszyscy na długo zapamiętają jej piękny gest – wygrane luksusowe Porsche aktorka przekazała Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Kiedy inne koleżanki ze studiów robiły zawrotną karierę, ją wspierał mąż. Marcin Figurski powtarzał jej przez lata: los się jeszcze odwróci”.

11:00 Tomek Oświeciński

Tomek Oświeciński – trener fitness, aktor oraz celebryta. Jedna z ciekawszych karier w polskim świecie filmowym. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jego życie kryje wiele tajemnic. Dotarliśmy do historii z przeszłości Tomasza Oświecińskiego – to gotowy scenariusz na film. Film kryminalny. – Ludzie uważali, że jestem gangsterem. Dzisiaj odkupiłem już swoje winy i odciąłem się od przeszłości – mówił w jednym z wywiadów. – Kiedy zacząłem być rozpoznawalny, to postanowiłem spotykać się z trudną młodzieżą. Dlaczego? Kiedyś sam byłem chuliganem, a mnie nikt nie pomógł. Nie miałem okazji spotkać się z kimś, kto by mi pokazał, że można w życiu wybrać inną drogę.

12:30 Eucharystia

13:30 Obiad

15:00 Warsztaty

18.30 – Kolacja

Koncerty

19:30 Support – Beat IT!

20:00 The King’s Road

Młody, świeży zespół z Gdańska. O sobie mówią: „Chodziliśmy do tej samej szkoły. Każdy z nas kształcił się w Szkole muzycznej II st. w Gdańsku. Zaczęliśmy się spotykać na ul. Mariackiej i grać przy restauracji różne muzyczne covery. W pewnym momencie zaczęło to nawet fajnie brzmieć. Można powiedzieć, że udało nam się stworzyć oryginalny styl muzyczny. Bardzo lubimy grać i sprawia nam to ogromną radość”.

21:30 Muzyczni Czarodzieje

Muzyczni Czarodzieje tworzą profesjonalni muzycy, grający od wielu lat w zespołach rockowych i reggae oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie. Tym, co sprawia, że ten zespół jest wyjątkowy, jest poziom wykonywanej muzyki. Śpiewają tylko niepełnosprawni, o miłości i chęci bycia sobą.

STREFA 18+ (stodoła)

23:00 „Outcasts – Szare Anioły” – projekcja filmu i spotkanie autorskie

Jest to film opowiadający o pomocy, jaką niosą najuboższym ludziom oo. Franciszkanie

 

27 SIERPNIA – NIEDZIELA – ut homines sancti!

8:30 Pobudka

9:00 Śniadanie

10:00 Festiwal talentów – podsumowanie warsztatów

11:30 Eucharystia. Śluby wieczyste salezjanów: Michała Słojewskiego, Akacjusza Cybulskiego i Józefa Łysika

13:30 Obiad, sprzątanie, rozjazd – ZAKOŃCZENIE CAMPO BOSCO