• Kontakt

  Sklep Chrześcijańskie Granie
  ul. Dewajtis 3,wejście B
  (Dobre Miejsce)
  01-815 Warszawa,
  Las Bielański
  tel. +48 22 561 01 22


  ZOBACZ >>KONCERTY - MUZYKA CHRZEŚCIJAŃSKA
  PONIEDZIAŁEK - CZWARTEK
  9:00 - 16.30

  W LIPCU I SIERPNIU SKLEP STACJONARNY NIECZYNNY
  Sklep jest otwarty godzinę przed imprezami biletowanymi w Dobrym Miejscu - więcej informacji:
  www.dobremiejsce.org
  Numer konta: 30 1950 0001 2006 0010 3488 0001
  chrzescijanskiegranie@gmail.com

 • Warto zobaczyć


 • lista
  opoka
  lista lista
  Profeto.pl - logo
 • Bezpieczne transakcje

  przelewy24_9
 • 29 marca 2017

  Dekalog / Decalogue CD

  Rock, opera, pop, etno i uwielbienie… Już 31 marca 2017 na półkach pojawi się długo oczekiwany album „Decalogue / Dekalog”. Marcin Pospieszalski poświęcił mu 7 lat życia… Czy było warto? Nasza recenzja ujawnia wszystko!

   

  Jak brzmi album, na który przyszło nam czekać 7 lat? Już podczas premiery PROLOGU – świetnego filmowego kawałka z udziałem Paddy’ego, Maleo, Rynkowskiego, Al Bano, Hrystyny Pidlisetskiej, Jana Trebunia-Tutka, Marcina Pospieszalskiego (3 lata temu!) zapowiadano rychłe nadejście płyty.

   

  Stało się inaczej – przyszło nam jeszcze poczekać. I pewnie bez zaangażowania Pomocy Kościołowi w Potrzebie jeszcze trochę by to trwało. Ale nie ma co wspominać – album już jest! A na nim – przegląd muzyków z całego świata: o. Stan Fortuna (USA), Levi Sakala (Zambia), Paddy Kelly (Niemcy), Józef Skrzek (Polska), Andrzej Lampert (Polska), Luxtorpeda, Michał Lorenc, Tony Mendelez (Nikaragua), Maleo, Piotr Łukaszewski no i oczywiście Marcin Pospieszalski.

   

  Dodatkowo projekt „Dekalog”, którego pomysłodawcą jest Radek Grabowski, ma na celu również wsparcie konkretnych działań w zakresie pomocy humanitarnej i pastoralnej. Każdy z utworów jest „patronem” jednego z dzieł Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

   

  Kup album „Decalogue / Dekalog” na www.chrzescijanskiegranie.pl

   

  Muszę przyznać, że słucha się jej po prostu świetnie! Różnorodna, dopracowana produkcyjnie (Studio Custom 34) i z przesłaniem. Cóż, myślę, że jest to jeden najlepszych albumów tego roku! Znajdziecie na niej WSZYSTKO i nie jest to żaden minus. To wielki pozytyw, bo już teraz wiem, że będę do niej wracał latami.

   

   

  Pomysłodawcom: Radkowi Grabowskiemu oraz Marcinowi Pospieszalskiemu udało się stworzyć dzieło różnorodne i na światowym poziomie. Płytę bez wstydu można puszczać w rozgłośniach na całym świecie. Dzieło miało być prawdziwie uniwersalne, dlatego też większość piosenek jest w języku angielskim (choć pojawia się też włoski, polski i inne). Nawet Luxtorpeda nagrała specjalnie utwór „Siódme / Seventh” w języku angielskim (choć muszę przyznać, że lepiej brzmią po polsku!).

   

  „Potrzeba dziś na nowo przypominać współczesnemu człowiekowi o niezmiennych prawach które ukształtowały naszą cywilizację, pozostają aktualne mimo upływu tysięcy lat od momentu wręczenia ich przez Stwórcę człowiekowi.” – piszą twórcy w Przesłaniu, które ten album niesie.

   

  No dobrze, a konkrety? Po dobrze znanym nam Prologu (utrzymanym w stylu filmowym) rzuceni jesteśmy na głębsze – operowe prawie – wody. Andrzej Lampert pięknie śpiewa po włosku pierwsze przykazanie do muzyki Michała Lorenca. Będzie to zresztą rzecz charakterystyczna dla całego albumu – różnorodność stylów i gatunków muzycznych.

   

  Po drugie: „Holy” w wykonaniu Michaela Patricka Kelly. Jak dla mnie prześwietny uwielbieniowy utwór. Na tę chwilę to właśnie ta ballada „siedzi” mi najmocniej w głowie i sercu. Ile razy słucham – tyle razy mam ciarki na plecach. Niesamowite!

  Decalogue / Dekalog - Józef Skrzek

  fot: Łukasz Pietrzak / Pomoc Kościołowi w Potrzebie

  Tymczasem następne przykazanie to przede wszystkim piękny dźwięk organ. „Observa diem sabbati” autorstwa i w wykonaniu Józefa Skrzeka – jest piękne!

   

  W następnym utworze przenosimy się do Ameryki Południowej – w podróż przez czwarte przykazanie zabiera nas Tomy Mendelez, kompozytor i gitarzysta z Nikaragui, który urodził się bez rąk i nauczył grać na gitarze nogami. Ballada w jego wykonaniu

   

  Żeby nie było nudno Piotr Łukaszewski (jeden z autorów sukcesów IRY w latach 90-tych) przenosi nas na grunt klasycznego rocka. „Jestem, żywym cudem, w Tobie rosnę
  Chroń mnie, oddaj Panu wszystkie troski” – kawałek „Nie będziesz zabijał” jest po prostu prolife’owym manifestem z mocą!

   

  Levi Sakala (znany w Polsce od kilkunastu lat przez zespół Sakala Brothers), charyzmatyczny muzyki i pastor z Zambii nagrał „Aikona” – w afrykańskich rytmach nawołuje świat do poddania się Jezusowi.

   

  Jeszcze na dokładkę wspomnę o hip-hopowym „8” autorstwa o. Stana Fortuny, franciszkanina z Bronxu. Piękne połączenie melorecytacji, rapu i jazzowych żywych instrumentów. W takim oldschoolowym stylu.

   

  Jeśli miałbym gdzieś się doszukiwać słabszych stron (choć to tylko mój punkt widzenia), to paradoksalnie byłby to kompozycje Marcina Pospieszalskiego (poza Prologiem, będą to przykazania 10 i Przykazanie Miłości). Nie dlatego, że są złe, albo mają jakieś braki. Może dlatego, że nie są odkrywcze? Jeśli ktoś już trochę słuchał jego muzyki – nie znajdzie zbyt dużo nowości.

  Decalogue / Dekalog - Luxtorpeda

  fot: Łukasz Pietrzak / Pomoc Kościołowi w Potrzebie

   

  Wybaczcie, że trochę tak „przemknąłem” po utworach tej płyty. Po prostu – nie ma co pisać, słuchać trzeba! W moich słuchawkach zagości na pewno na długo. I będzie tam wracała przez lata. Warto wspominać, że kupując płytę lub bilety na koncerty promocyjne wspieracie m.in. zakup żywności dla rodzin w Aleppo i odbudowę domów w Damaszku, w Syrii; pomoc dla wykorzystywanych seksualnie dziewcząt w Livingstone, w Zambii; budowę studni w Sudanie i wiele innych projektów pomocowych. Decalogue / Dekalog to jeden z najciekawszych polskich albumów CCM ostatnich lat. Warto było poczekać!

   

  Decalogue - premiera

  ms

  Fot.  Łukasz Pietrzak / Pomoc Kościołowi w Potrzebie

  Newsletter

  Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

  Partnerzy

  • Chrześcijańskie Granie
  • Chrześcijańskie Granie
  • Chrześcijańskie Granie
  • Chrześcijańskie Granie
  • Chrześcijańskie Granie