ŚDM 2016 – Białystok

ŚDM 2016 – Białystok

24 czerwca, 2016 Wyłącz przez m.guzek

gotowyBiałystok, lipiec, sześć dni, prawie 900 pielgrzymów z całego świata, a wolontariuszy około 300. Co się za tym kryje ? Wśród artystów, którzy wystąpią znalazł się zespół StronaB – Debiut 2012.

 

 

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Jest to okazja to świętowania wiary w Chrystusa z osobami ze wszystkich kontynentów. W 1991 r. spotkanie z Janem Pawłem II odbyło się w Częstochowie. Po 25 latach Polacy mają okazję być gospodarzami ponownie, tym razem pod przewodnictwem Papieża Franciszka. Podczas Dni w Diecezjach w diecezji białostockiej młodzi m. in. ze Szwajcarii, Zambii, Litwy oraz Włoch będą mieli możliwość przygotowywać się do wydarzeń centralnych w Krakowie.

 

 

Wolontariusze Betanii z księdzem Rafałem Arciszewskim na czele organizują te wydarzenia od początku powstania wolontariatu. Ksiądz Rafał, zapytany o oczekiwania związane z tym czasem, odpowiada:
– Przede wszystkim wierzę mocno, że będzie to czas wielkiego działania Ducha Świętego. Że gości, wolontariuszy i rodziny przyjmujące pielgrzymów połączy wielka jedność. Wspólne przeżywanie tego czasu ma stać się spełnieniem całej naszej ponaddwuletniej pracy i przygotowań. W sposób szczególny oczekuję, że doświadczenie czasu Dni w Diecezji, a potem Światowych Dni Młodzieży stanie się iskrą, która zapali młodych ludzi do głębszej relacji z Bogiem, do wchodzenia we wspólnoty, tworzenia nowych.

 

 

Polecamy: Światowe Dni Młodzieży 2016 – znamy program spotkania!

 

 


20 lipca goście, którzy przybędą do naszego miasta, zostaną przywitani na Stadionie Miejskim. Tam każdy z nich otrzyma Pakiet Diecezjalny, w którego skład wchodzi bilet uprawniający do darmowych przejazdów i wejścia do jednostek kultury, mapa Białegostoku, gadżety promocyjne naszego regionu oraz informator turystyczny. Pielgrzymi będą zakwaterowani u rodzin w parafiach na terenie archidiecezji białostockiej. Na stadionie odbędzie się również Msza Święta oraz integracja goszczących z pielgrzymami.
Następnego dnia przybyła młodzież weźmie udział w modlitwie „Anioł Pański” zorganizowanej na Kampusie Politechniki Białostockiej. Po zwiedzaniu najciekawszych miejsc Białegostoku nastąpi uroczyste przywitanie przez metropolitę białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego oraz władze miasta oraz msza świętej w archikatedrze białostockiej. Dzień zakończy uroczysta procesja z lampionami , która przejdzie ulicami miasta do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz czuwanie modlitewne.
-Wiele mszy świętych czy adoracji poświęcam intencji ŚDM, organizacji, ale bardziej zależy mi na tym, żeby młodzi byli coraz bliżej Boga i Kościoła, aby tutaj podejmowali życiowe decyzje, żeby mogli w Kościele czuć się potrzebni i kochani. Jak ja się przygotowuję? Ja się temu oddałem, cały swój czas, zdolności i siły – i trudności, które są moją tajemnicą i krzyżem – wspomina koordynator Betanii.
12 października 2008 r. miał miejsce cud eucharystyczny w Sokółce.  Od tego momentu kościół św. Antoniego stał się celem wielu pielgrzymek oraz szczególnym miejscem modlitwy. Dlatego wolontariusze organizują dla młodych gości wyjazd do Sokółki, by mogli poznać historię tego urokliwego miejsca. Po obiedzie nastąpi przejazd do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesne w Świętej Wodzie, gdzie nastąpi Misterium Męki Pańskiej – „Dźwięki w Godzinie Ciszy”. O godzinie 19 zostanie wniesiony i ustawiony krzyż,  wykonany z okazji wizyty pielgrzymów. Podczas wspólnego ogniska goście i wolontariusze będą mieli okazję poznać się i zintegrować.
Podlasie jest miejscem  wyjątkowym, w którym połączyły się różne kultury i tradycje. Posiada własne zwyczaje, klimat – i przepyszną kuchnię. Nie od dziś wiadomo, że cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych, dlatego dzień czwarty został dniem turystycznym. Pielgrzymi będą mogli podziwiać uroki  regionu. Odwiedzą Białowieżę, Supraśl, Korycin oraz Kurowo. Wieczór umilą występy zespołów  Strona B, Sirion i Sióstr Jeremiasza. Koncerty odbędą się na placu przed katedrą białostocką.
Niedzielę pielgrzymi spędzą z rodzinami goszczącymi. Będzie to niezwykła okazja do wykazania się  polską gościnnością oraz lepszego poznania siebie nawzajem. Przed Bazyliką Najświętszej Maryi Panny nastąpi zaprezentowanie przybyłych do Białegostoku narodów oraz kultur. Będzie to oficjalne zakończenie Dni w Diecezji.
-Ja wiem i wierzę w to, że to będzie piękny czas, bo to już jest piękny czas – mówi ks. Arciszewski. – To, ile się już dokonało przez te dwa lata, ile spotkań, ewangelizacji, modlitw, poruszeń i nawróceń. Nawet to, że sześćdziesiąt procent wolontariuszy to są ludzie, którzy nie byli wcześniej w żadnych wspólnotach, a teraz wspólnie przygotowujemy piękne wydarzenie. Nie mam lęku, bo Pan Jezus jest z nami, a my z Nim.
Laura Maksimowicz