Patronat: Wystawa IPN „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894–1941)”

Patronat: Wystawa IPN „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894–1941)”

17 maja, 2015 Wyłącz przez m.guzek

wystawaJuż dzisiaj zapraszamy na wystawę o jednym z największych świętych ostatnich wieków. Do Katolickiego Centrum Kultury Dobre Miejsce zawita wystawa IPN „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894–1941)”. Zapraszamy do oglądania jej od 24 maja w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis 3, wejście A w Galerii Krużganek. Patronat medialny objął sklep i serwis www.chrzescijanskiegranie.pl

 

Ekspozycja zawiera zdjęcia przybliżające sylwetkę o. Rajmunda Kolbego (Maksymiliana Marii Kolbego) – franciszkanina, misjonarza, założyciela „Rycerstwa Niepokalanej” oraz budowniczego klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie, który poniósł męczeńską śmierć w obozie w Auschwitz.

 

 

Przygotowana w oparciu o zasoby ikonograficzne Archiwum OO. Franciszkanów w Niepokalanowie przy współpracy Stowarzyszenia “Rycerstwo Niepokalanej” Archidiecezji Białostockiej przez Oddział IPN w Białymstoku.

 

10 października A.D. 1982 na placu świętego Piotra w Watykanie został ogłoszony świętym przez Papieża Jana Pawła II.

 

W czasie okupacji niemieckiej działalność klasztoru została zawieszona, pozostałych ok. 40 zakonników Niemcy aresztowali 19 września 1939. Po wyjściu na wolność zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci. Powtórnie aresztowany 17 lutego 1941, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku.28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu jednego z więźniów. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu przez funkcjonariusza obozowego Bocka o godz. 12:50 w bloku nr 11 (śmierci). Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Natomiast 25 października 1944 Franciszek Gajowniczek został przeniesiony do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie doczekał się wyzwolenia przez wojsko amerykańskie.

 

Otwarta dla publiczności od 24 maja w Odpust na Zesłanie Ducha Świętego w Lesie Bielańskim do 3 sierpnia A.D. 2015. w godz.8-20; DOBRE MIEJSCE wej. A Galeria Krużganek

WSTĘP WOLNY !

 

DOBRE MIEJSCE ul. Dewajtis 3 wej. A Galeria Krużganek WSTĘP WOLNY! Codziennie w godz. 8-20.

www.dobremiejsce.org