Luxfest 2014 już za kilka dni!

Luxfest 2014 już za kilka dni!

23 września, 2014 Wyłącz przez m.guzek

Luxfest 2014 - plakatTrzecia edycja poznańskiego festiwalu LuxFest to dwa dni koncertów kilkunastu wykonawców, wielka feta 25-lecia Acid Drinkers (uwieńczona występem oryginalnego składu z roku 1989!), a zarazem jedyna impreza rockowa, na której mile widziani są nie tylko dorośli fani, ale i dzieci  – za sprawą wielkiej strefy zajęć muzycznych i plastycznych.  

 

 

– Wymyśliliśmy LuxFest po to, by nasi fani nie musieli zostawiać w domu dzieciaków na czas koncertów. Dajemy im możliwość wspólnej zabawy i rozwijania zainteresowań  – mówi Robert „Litza” Friedrich, pomysłodawca i szef LuxFestu.

 

Pomysł chwycił – w tym roku LuxFest odbywa się w Poznaniu i Krakowie, a na 2015 roku ma już zaproszenie z Torunia. Tymczasem jednak czeka nas trzecia edycja w Poznaniu – mieście, w którym narodziły się wszystkie muzyczne projekty Litzy, z Acid Drinkers, Luxtorpedą i Arką Noego na czele.

 

Dzień pierwszy – 27 września

Gwiazdą pierwszego dnia będą gospodarze czyli sama Luxtorpeda. W ciągu trzech lat nagrali trzy świetnie przyjęte albumy, a utwory „Autystyczny”, „Wilki dwa” i „Mambałaga” znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów, między innymi radiowej Trójki. W Arenie Litza, Hans i reszta zespołu zaprezentują wszystkie utwory ostatniej płyty „A morał z tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki”, oraz hity z poprzednich albumów.

Druga wielka atrakcja to koncertowa poznańska premiera „N.E.O.” – nowej płyty hip-hopowców z Pięć Dwa, których liderem jest znany z Luxtorpedy raper Hans. Zespół przebył długą drogę od czasów, w których nagrywał hity jak „To My Polacy” i „Konfrontacje”. „N.E.O.” zawiera dojrzałe muzycznie utwory z poetyckimi tekstami.

Występ Pięć Dwa to nie jedyny hip-hopowy akcent pierwszego dnia festiwalu, podczas którego wystąpi również Jarecki & BRK. Sympatyków muzyki folkowej z pewnością ucieszy koncert Dikandy. Najlepszym, rodzinnym wstępem do sobotniej zabawy będzie koncert Arki Noego, która oprócz hitów  „Święty uśmiechnięty” czy „Nie boję się, gdy ciemno jest” zagra po raz pierwszy nowe piosenki. Luxfest będzie zatem miejscem koncertowej prapremiery płyty Arki zatytułowanej „Petarda”.

 

Dzień drugi – 28 września

Największym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu będzie koncert legendy polskiego metalu. Specjalnie z okazji jubileuszu Acid Drinkers wystąpią w oryginalnym składzie i wraz z Litzą zaprezentują materiał z pierwszej płyty „Are You A Rebel?”. Nie zabraknie również utworów, zagranych z aktualnym gitarzystą Yankielem, w tym z nowej płyty „25 Cents For A Riff”.

Drugi dzień festiwalu to także pierwszy od dłuższego czasu koncert 2 Tm 2,3 w rockowym repertuarze. Występ Tymoteusza poprzedzi Natalia Niemen, dzięki której odkryjemy nieznane utwory jej ojca Czesława Niemena. Ciekawym i pełnym energii wydarzeniem będzie koncert Jelonka, skrzypka czerpiącego inspirację z wielu gatunków muzyki, od klasyki po metal. Miłośnicy mocniejszych brzmień będą zainteresowani również koncertami zespołów Fuzz i Atom.

 

Szansa dla młodych

Oprócz koncertu Arki Noego, najmłodsi uczestnicy spędzą czas w przygotowanej dla nich strefie LuxArt i wezmą udział w kreatywnych warsztatach artystycznych.

– Dzieci grały na bum-bum rurkach, rzeźbiły figurki  z modeliy i filcu, budowały i programowały roboty, uczyły się grania na instrumentach muzycznych, a przede wszystkim spędzały czas z rodzicami. W tym roku zatrudniamy 20 prowadzących warsztaty artystów i ponad stu wolontariuszy. Żadne dziecko nie będzie się nudzić – zapewniają odpowiedzialne za LuxArt Luiza Niedźwiedzka i Dobrochna Friedrich, żona Litzy.

LuxFest to szansa dla mniej doświadczonych zespołów do zaprezentowania się przed szerszą publicznością, dlatego w oba dni festiwalowe, publiczność rozgrzewać będą laureaci ogólnopolskiego konkursu Nasze Miasto Gra.

 

Są jeszcze bilety i karnety!

Bilety na jeden dzień festiwalu kosztują 45 złotych, natomiast dwudniowy karnet – 85 złotych. Specjalne ceny obowiązują dla dzieci: wstęp najmłodszych (do 3 lat) jest darmowy, a bilet dla starszego dziecka to jedynie 20 złotych za dzień.

LuxFest godzina po godzinie

 

Sobota

15.00 – 18.00 – warsztaty LuxArt w holu Areny

koncerty:

13.00 – CT Tones

14.00 – Arka Noego

15.30 – zespół-laureat konkursu Nasze Miasto Gra!

16.45 – Dikanda

18.15 – Jarecki & BRK

19.40 – Pięć Dwa

21.00 – Luxtorpeda

 

Niedziela

12.00 – 20.00 – warsztaty LuxArt w holu Areny

koncerty:

13.00 – zespół-laureat konkursu Nasze Miasto Gra!

14.15 – Fuzz

15.15 – Atom

16.30 – Natalia Niemen

17.45 – 2Tm2,3

19.15 – Jelonek

20.45 – Acid Drinkers

 

Więcej informacji I kontakt z organizatorami:

Tomasz Pochoryłko, tel. 663 656 194