Radiowe koncerty w RDN – nowa tradycja!

23 kwietnia, 2014 Wyłącz przez m.guzek

Hiob 1

Koncerty radiowe prezentujące współczesną muzykę chrześcijańską, które mają miejsce w studiu RDN Małopolska przy ul. Bema 14 w Tarnowie cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy. Warto przypomnieć, że w 2011 roku tradycję koncertowania w naszym radiowym studiu rozpoczęli Bartek Jaskot i Witek Góral. W ostatnim czasie miały miejsce 3 koncerty radiowe: magda.leny frączek (8 grudnia 2013), Hioba (23 lutego 2014) oraz Krzysztofa Bigaja (6 kwietnia 2014).

 

Koncert magda.leny frączek w studiu RDN Małopolska roku był koncertem premierowym – artystka zaprezentowała swoje nowe kompozycje. Magda.lena wystąpiła solowo, grając na instrumentach klawiszowych, a całość koncertu od strony dźwiękowej realizował Leszek Łuszcz. Data koncertu – 8 grudnia – na pewno wielu słuchaczom przypomniała 8 grudnia 2011 roku kiedy to Magdalena Frączek wraz z zespołem Love Story zagrała w kościele bł. Karoliny w Tarnowie koncert promując nową płytę zespołu „Talitha kum”.

 

Tym razem, w czasie solowego koncertu stylu „home” w radiowo-domowej atmosferze magda.lena zaprosiła słuchaczy w krainę swoich wewnętrznych przeżyć. Z radiowego studia popłynęły niezwykłe utwory mówiące o przebaczeniu i miłości, o człowieku i o Bogu, utwory dające nadzieję. Na plakacie zapraszającym na koncert Magdalena zwrócona była do ściany. Tak tłumaczy ten symboliczny gest: „ściana jest alegorią mojej skończoności. zawsze napotykam na nią. moja małość, grzeszność, krótkowzroczność – błogosławione ściany. pragnę więc ich dotykać, aby się przekonywać. o czym? że prawdziwa Nadzieja jest w byciu prostakiem posiadającym ściany, przez które przenika Zmartwychwstały”.

 
Koncert Hioba był muzyczą ucztą dla fanów holy rapu. Tomasz Karenko (Hiob) wystąpił wraz z gitarzystą Pioterem Lekkim i Dj WakeUp’em. W czasie występu Hiob zaprezentował utwory ze swojego debiutanckiego albumu „Styl południowo-wschodni”. Nie zabrakło także muzycznej niepodzianki – premiery utworu „Pif-paf”, który został wykonany w wersji akustycznej przy towarzyszeniu gitary i bębenków. Utwór ten jest zapowiedzią nowej płyty artysty.

 
Koncert Hioba to nie tylko wspaniała muzyka, to też odważne świadectwo wiary. Jego utwory wypływają z doświadczenia obecności Boga, który daje moc i siłę do pokonywania nawet największych duchowych przeciwności. Ze studia, oprócz muzyki, płynęła także modlitwa. Niezwykłym momentem była odmawiana przez Hioba modlitwa do św. Michała Archanioła na zakończenie utworu „Diss”.

 
Na początku kwietnia w  niedzielny wieczór w studiu przy Bema 14 znów zrobiło się bardzo muzycznie, poetycko, jednym słowem – pięknie. Tym razem wystąpił Krzysztof Bigaj, wykonując utwory ze swojej najnowszej płyty „Pieśni o Bogu ukrytym”. – To artystyczno-duchowa biografia Karola Wojtyły, dzięki której mogę przybliżyć mniej znane artystyczne oblicze papieża Polaka – mówi artysta. – Nad poezją Karola Wojtyły pracuję już dość długo, bo chyba od 2005 roku jako student polonistyki „zabrałem się” za tę poezję i w wielu programach artystycznych nad tą poezją, można powiedzieć pochylałem się, zgłębiałem ją. Są to teksty dojrzałe, pełne ducha. W tym momencie jest dodatkowa okazja, by zgłębić je na nowo: kanonizacja – dodaje Krzysztof Bigaj. Wokalista w Radiu RDN zaśpiewał przy akompaniamencie Wioletty Fludy.

 

 

Wszystkie koncerty radiowe są także filmowane i poszczególne utwory artystów można oglądać w serwisie youtube. A w radiowym studiu już wkrótce kolejny koncert… Ale to na razie niespodzianka!

 

ks. Piotr Osiński

 

Radiowe koncerty w studiu RDN Małopolska przy ul. Bema 14 w Tarnowie transmitowane są na żywo przez RDN Małopolska oraz RDN Nowy Sącz (także przez internet – www.rdn.pl)

 

fot. ks. Artur Mularz

 

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KqlVt4n9T0o[/youtube]

 

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wRdhIm8ssKE[/youtube]

 

Warto przeczytać: http://issuu.com/bartoszchmielnik/docs/ko_na_fali?e=11658212/7538348

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F9Ut_J_xVys[/youtube]