Luxfest 2013 z pierwszego ucha – relacja druga!

18 listopada, 2013 Wyłącz przez mateo

luxfest2013_fot_Mateusz_Stolarski (57)Luxfest 2013 zakończony. W sobotę 16 listopada na poznańskiej arenie odbył się jeden z najciekawszych festiwali tego roku. Na jednej scenie zaprezentowali się debiutanci, jak też znani od lat muzycy. Luxtorpeda zaprosiła wiodące na rynku muzyki rockowej i alternatywnej zespoły: Maleo Reggae Rockers, Budzy & Trupia Czaszka, aTom czy Grubson. Najwyżyszy poziom muzyczny, rodzinny charakter i nowe projekty – to zdecydowanie atuty festiwalu!

 

Tak jak obiecaliśmy wczoraj – serwujemy Wam relację Michała.

 

 

LuxFest 2013 w tym roku podobnie jak w 2012 rozpoczynała fenomenalna – i nadal istniejąca (!) Arka Noego. Nie zabrakło debiutantów. Na scenie zaprezentowały się dwa obiecujące, rockowe zespoły wyłoniony w konkursie „Nasze Miasto gra” – Czwarty Poziom oraz Follow d’Arc. Już nie w konkursie, ale również poraz pierwszy na scenie pojawił się rockowy aTom, który podbił serca publiki powoli wypełniającej poznańską arenę. W jednym z utworów zagrał na gitarze Litza – zapowiadając po występie, że chętnie widziałby kapelę na wspólnej trasie z Luxtorpedą.


Mroczne i najcięższe brzmienia popłynęły podczas występu Budzego i Trupiej Czaszki. Zespół zaprezentował utwory z nowej i ostrej płyty “MOR“. Zło, ból, ogień – apokaliptyczne i dosadne teksty zatrwożyły nie jedną z osób, które znalazły się na poznańskiej Arenie.

 

luxfest2013_fot_Mateusz_Stolarski (14)

Apokaliptycznie dźwięki i wygląd Trupiej Czaszki porażały.

 

Po mocnym występie Budzego nastąpiła prawie dwugodzinna muzyczna uczta dla ucha. Na scenie pojawił się Maleo Reggae Rockers z gośćmi: Marceliną, Kasią Malejonek oraz warszawskim hip-hopowym składem Pare Słów. Patriotyczne, ale reggaeowe piosenki bestsellerowego krążka “Panny Wyklęte” zakołysały poznańską publiką. Poza starymi przebojami z albumu Addis Abeba – “Dzikie serce”, “Serca nie oszukasz”, “Żyć aby kochać” – Maleo zaprezentował kilka utworów z wychodzącej 28 listopada płyty “rEVOLution”. Wydarzeniem tego koncertu stał się wspólny występ z Grubsonem i Kasią Malejonek. W jego trakcie odbyło się nagranie koncertowego teledysku!

 

Maleo pokazał, że jeszcze ma coś do powiedzenia w temacie reggae.

Maleo pokazał, że jeszcze ma coś do powiedzenia w temacie reggae.

 

Nowy krążek zapowiada się różnorodnie i niezwykle ciekawie. Album “rEVOLution” może być jednym z najciekawszych muzycznych wydawnictw, jakie ukażą się w 2013 roku. Występ Maleo pozostawił duży niedosyt. Nie ukrywam, że liczyłem zespół zaprezentuje więcej kawałków z nowej płyty.

 

Najliczniejszą publikę na poznańskiej Arenie zgromadziła Luxtorpeda. Kapela nie zawiodła! Luxi zaprezentowali największe przeboje z płyt: Luxtorpeda oraz Robaki. Nie zabrakło wcześniej zapowiadanych nowych utworów, które znajdą na płycie “Pierwiastek z pięciu”. Czadowe “Pusta studnia”, “Persona non grata” czy “„J’eu les poids” mają szansę podbić listy przebojów w 2014 roku. Reakcja kilkutysięcznej publiki zapowiada sukces nowego albumu.

 

Na koncert gospodarzy czekało najwięcej osób.

Na koncert gospodarzy czekało najwięcej osób.

 

Na zakończenie zobaczyliśmy ponownie GRUBSONA, który po ogłoszeniu listy zespołów, które wystąpią na Luxfeście wzbudził różne reakcje. Poznańska publika przyjęła występ rapera jednak bardzo ciepło, a i on sam dał z siebie wszystko co najlepsze. Pytanie jednak pozostaje, czy Grubson pasuje do formuły takich festiwali jak LUXFEST?

 

Grubson z zespołem porwał, zmęczoną już przecież publikę do wspólnej zabawy.

Grubson z zespołem porwał, zmęczoną już przecież publikę do wspólnej zabawy.

 

Ponad 12 godzinnemu maratonowi muzycznemu towarzyszyła rodzinna strefa sztuki. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił m.in. w grze na instrumentach perkusyjnych, wziąć udział w warsztatach plastycznych, muzycznych “rurek” czy zajęciach z robotyki. Na szczególną uwagę zasługują nauszniki oraz zatyczki do uszu dla dzieci, które można było nabyć podczas Luxfestu! W tym roku Organizatorzy przygotowali specjalne, tańsze pakiety biletów dla rodzin wielodzietnych, co również jest dużym plusem poznańskiej imprezy.

 

Dzieciaki miały mnóstwo atrakcji.

Dzieciaki miały mnóstwo atrakcji.

 

Luxfest 2013 coraz mocniej zapisuje się na mapie festiwali muzycznych w Polsce. Może jeszcze brakuje mu rozmachu oraz wsparciu medialnemu, jakie towarzyszy festiwalom Off z Katowic czy Openerowi z Gdyni. Luxfest jest wydarzeniem z mocnym potencjałem, solą – która nadaje smak alternatywnej scenie w Polce. Jest to jedyny festiwal, który łączy pokolenia budując kulturę życia.

mg/chg

 

Więcej foto zobaczycie na naszym profilu facebookowym. Zapraszamy!

 

 

Jeden z pierwszych – amatorskich – filmików z Luxfest 2013

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=afQtwaLnCKk[/youtube]