Dzisiaj: „Popiełuszko.Wolność jest w nas” – premiera w TVP1

18 października, 2013 Wyłącz przez m.guzek

TVP118 października TVP1 pokaże pierwszy odcinek telewizyjnej wersji filmu kinowego „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Czteroodcinkowy serial z Adamem Woronowiczem w roli głównej będzie emitowany raz w tygodniu, w piątek o godz. 20.30. Wersja kinowa filmu, do której TVP1 również posiada prawa, zostanie pokazana w 30. rocznicę tragicznej śmierci kapłana Solidarności – podaje serwis tvp.pl

 
Serial wyreżyserował Rafał Wieczyński. Obok Adama Woronowicza, zagrali w nim znakomici polscy aktorzy: Karolina Demianiuk, Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, Joanna Szczepkowska, Halina Łabonarska.

 

O różnicach między filmem a serialem mówi reżyser: Telewizyjna, cztero-częściowa wersja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” zawiera nowe sekwencje. Całość oparta jest na wersji kinowej, ale w każdym odcinku znajduje się kilka scen dotąd niepublikowanych. Niektóre wątki, które w 2,5-godzinnym filmie kinowym zostały tylko dotknięte, tutaj – w telewizyjnej formie trwającej w sumie ok. 3 godzin znajdują pełniejszy wyraz.

 

 

TVP1 pokaże cztery odcinki serialu po 48 min. każdy. Emisję zaplanowano raz w tygodniu o godz. 20.30, począwszy od piątku 18 października.

STRESZCZENIA ODCINKÓW

Odcinek 1
Lata pięćdziesiąte na Podlasiu. Podporządkowane Stalinowi władze rozbijają resztki partyzantki niepodległościowej, szaleje propaganda. W domu rodzinnym małego Popiełuszki oparciem jest wiara. Koniec lat sześćdziesiątych. Młody Popiełuszko zmuszony jest do pełnienia służby wojskowej w represyjnej jednostce dla alumnów seminarium. Młodzieńcza buta powoduje, że nie chce zdjąć różańca. Spotykają go szykany i represje. Staje się duchowym przywódcą kleryków, którzy nie chcą podporządkować się politrukom, ale znacznie nadwyręża zdrowie. W sierpniu 1980 w rok po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski robotnicy zaczynają strajki przeciwko reżimowi. Popiełuszko jako ksiądz na nowej placówce w Warszawie nie wzbudza entuzjazmu proboszcza, bo nie umie śpiewać. Kiedy strajkujący hutnicy proszą o odprawienie Mszy Św. tylko „przypadek” sprawia, że to ks. Popiełuszko trafia do Huty. Tu uczestniczy w powstaniu Solidarności, poznaje sprawy robotników, pomaga im, zaczyna czuć się potrzebny. Wkrótce wybucha stan wojenny, Warszawę opanowuje armia i milicja, strajki zostają brutalnie stłumione, a podopieczni ks. Jerzego internowani.

 
Odcinek 2
Ks. Jerzy rozpoznaje w sobie uczucie nienawiści. Walczy z nim całkowicie oddając się pomocy poszkodowanym. Jego obecność na politycznych procesach robotników zwraca uwagę agentów Służby Bezpieczeństwa. Ks. Jerzy jest śledzony, ale stopniowo przyzwyczaja się do tego i kontynuuje działalność. Opiekuje się studentami Akademii Medycznej. Popiełuszko jest świadkiem wielkiej demonstracji niepodległościowej 3 maja 1982 i jej dramatycznej pacyfikacji prze milicję. Jego przeżycie znajduje ujście w homilii na Mszy za Ojczyznę. Okazuje się, że Popiełuszko potrafi wyrazić to co czują ludzie. Znajduje uznanie i szacunek u jednych, a zazdrość lub nienawiść u drugich. Władze państwa interweniują przeciwko niemu u biskupów. Do ks. Jerzego garnie się coraz więcej osób. Próby zastraszenia go ze strony służby bezpieczeństwa – wrzucenie ładunku wybuchowego – powodują spontaniczne uformowanie kościelnej służby porządkowej robotników, którzy chronią osobę Księdza i przebieg Mszy za Ojczyznę przed prowokacjami. W kolejnej Mszy za Ojczyznę coraz liczniej uczestniczą znani aktorzy, delegacje z Polski i tłumy z całej Polski, wiernych i niewierzących.

 
Odcinek 3
Popiełuszko staje się duchowym przywódcą dla Solidarności. Po jego Mszach tysiące ludzi czują się silniejszymi i są coraz lepiej zorganizowani. Nie dają się sprowokować. Ks. Jerzy dostaje listy z wyrazami wdzięczności, pod którymi jednak niektórzy boją się podpisywać. Od młodzieży dostaje psa, którego nazywa Tajny. Kiedy w maju 1983 milicjanci w okrutny sposób zabijają syna opozycyjnej działaczki – Grzegorza Przemyka na Warszawę pada strach. Ks. Popiełuszko na przekór innym doradcom przekonuje hierarchów, że trzeba odważnie domagać się sprawiedliwości. Organizuje i kieruje przebiegiem pogrzebu, w którym 60 tys. ludzi demonstruje swój sprzeciw, ale nie ulega prowokacjom władzy. Ks. Jerzy zaczyna rozumieć swoją rolę i siłę oddziaływania. Przyjmuje zaproszenia z Polski, a wszędzie gdzie jest nazywa zło po imieniu i domaga się prawdy. Władze wymuszają jego wizytę w prokuraturze. Podczas przeszukania w domu okazuje się, że podrzucono mu broń i inne kompromitujące materiały. Ks. Jerzy zostaje aresztowany, a w mediach rozpoczyna się nagonka na jego dobre imię. W więzieniu zawiera znajomość z przestępcami, którym posługuje jako ksiądz. Wypuszczony po interwencji biskupów dostaje reprymendę od Prymasa. Nawet przyjaciele nie rozumieją, że Popiełuszce nie chodzi o cele polityczne. Ks. Jerzy czuje się słaby i osamotniony. Wyjeżdża w Tatry.

 

 

Odcinek 4
W Tatrach ks. Jerzy spotyka biskupa, który przekazuje mu wyrazy wsparcia od Jana Pawła II. Ks. Jerzy odzyskuje siły. Szykuje pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Docierają do niego groźby, że jeśli ją przeprowadzi zostanie zabity. Orientuje się, że w swoim otoczeniu ma współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Grupa znajomych sugeruje mu wyjazd na stypendium do Rzymu. Ks. Prymas zgadza się pod warunkiem, że ks. Popiełuszko o to poprosi. Ks. Jerzy chce żyć, ale nie chce uciekać – nie prosi. Ks. Jerzy odwiedza rodziców przeczuwając, że widzi ich ostatni raz. Popiełuszko przeprowadza pielgrzymkę na Jasną Górę, która jest sukcesem. Przybywa kilkadziesiąt tysięcy robotników. Jednak przeor klasztoru nie pozwala Popiełuszce do nich przemówić. Od tej chwili Ks. Jerzy zaczyna szykować się na najgorsze. Każdy jego ruch jest obserwowany przez agentów, a raporty trafiają na biurka najwyższych urzędników reżimu. Wkrótce zostaje przeprowadzony pierwszy zamach na życie ks. Jerzego. Nieudany. Ks. Jerzy szykuje się na możliwą śmierć, chroni przyjaciół z otoczenia, sam popada w nastroje. Zachowuje się niby zwyczajnie, ale przed kolejnym wyjazdem celebruje spotkania z ludźmi, Msze świętą, spowiedź. Wyjeżdża do Bydgoszczy. Tam ostatni raz prowadzi publicznie modlitwę. W drodze powrotnej zostaje porwany, a później bestialsko udręczony i zamordowany. Wiadomość o porwaniu i śmierci ks. Jerzego staje się przyczyną narodowych rekolekcji. Dziesiątki tysięcy ludzi spowiada się i przystępuje do komunii. Na pogrzeb przybywają setki tysięcy Polaków, którzy nie boją się domagać prawdy. Przy grobie ks. Jerzego modli się papież Jan Paweł II.

Za TVP.PL

 

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tt7YdvQOLlo[/youtube]