III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne już za nami … (relacja)

11 września, 2013 Wyłącz przez m.guzek

Nowy obrazW miniony weekend, tj. od 6 do 8 września 2013 roku odbyły się w Radomiu III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne. Do gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przybyło ponad 70 uczestników, by pod okiem profesjonalistów rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania muzyczne. Chrześcijańskie Granie miało patronat medialny nad wydarzeniem.

 

 

Warsztaty rozpoczęły się w piątek po południu wspólną Eucharystią, podczas której wszyscy modlili się o dobre przeżycie rozpoczętego spotkania. Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia wraz z prowadzącymi warsztaty (Agnieszką Nowicką-Cudzich, Tamarą Przybysz, Małgorzatą Gumińską, Mate.o, Piotrem Cudzichem, Mateuszem Cudzichem, Witoldem Góralem, Kamilem Cudzichem oraz  ks. Andrzejem Zarzyckim) i organizatorami udali się na kolację, po której nastąpił podział na mniejsze grupy zadaniowe, czyli tzw. sekcje i głosy. Warsztatowicze pracowali początkowo w mniejszych zespołach, by w sobotę spotkać się wspólnie podczas zgrywania utworów. Piątkowe zajęcia zakończyły się w kaplicy seminaryjnej  wyjątkową, utrzymaną w niepowtarzalnym klimacie modlitwą uwielbienia, podczas której można było usłyszeć piękny śpiew Agnieszki Nowickiej-Cudzich.

 
W sobotę rano wszyscy zgromadzeni na warsztatach spotkali się rano w kaplicy na modlitwie, by powierzyć kolejny dzień pracy i nauki Bogu. Ważnym punktem tego dnia była też odpowiedź uczestników warsztatów na apel Papieża Franciszka o modlitwę w intencji pokoju w Syrii. W sobotnie przedpołudnie wszyscy zebrali się w seminaryjnej kaplicy, by pomodlić się wspólnie o zażegnanie konfliktów zbrojnych. Następnie rozpoczął się kolejny dzień intensywnej, jednak bardzo przyjemniej i pożytecznej pracy. Instrumentaliści i wokaliści pracowali w swoich sekcjach i głosach do popołudnia. Choć program był napięty nie zabrakło oczywiście czasu na wypicie kawy lub herbaty i zjedzenie podsiłków. Po południu i chór, i instrumentaliści spotkali się wspólnie w salach, by przećwiczyć to, co udało im się do tej pory osiągnąć. Wieczorem wszyscy warsztatowicze wraz z prowadzącymi spotkali się w auli muzycznej, by w całości zgrać przygotowane utwory. Także i w sobotę dzień wytężonej pracy zakończyły modlitwy wieczorne w kaplicy.

 
Niedzielne przedpołudnie upłynęło w duchu modlitwy i wspólnoty.  Najważniejszym punktem tego dnia była uroczysta Eucharystia, na której pojawili się również rodziny i bliscy uczestników warsztatów. Podczas Mszy oprawę muzyczną zapewnili warsztatowicze – chór w całości oraz instrumenty dęte i smyczki. Po obiedzie młodzi muzycy przystąpili do wspólnego  nagrywania utworów na płytę. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem (i uchem) kadry.

 
III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne zakończyły się w niedzielne popołudnie. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy ocenili wydarzenie bardzo pozytywnie. Większość uczestników i znaczna część kadry spotka się ponownie już w najbliższą sobotę na Apelu Młodych i koncercie „Nieziemskie Granie”, który odbędzie się już po raz trzeci w Radomiu (http://www.youtube.com/watch?v=d6JEuwAWo3M). Tegoroczne hasło koncertu „Nie bój się… uwierz!” nawiązuje do Roku Wiary.
Beata Kalita