Koncert Magdy Piskorczyk z okazji 100-lecia urodzin Mahalii Jackson

5 października, 2011 Wyłącz przez m.guzek

W środę 26 października, dokładnie w setną rocznicę urodzin Mahalii Jackson, Magda Piskorczyk zaprasza do warszawskiego teatru Palladium na koncert – premierę nowego programu koncertowego oraz płyty „Mahalia” przygotowanej w hołdzie Królowej Muzyki Gospel. Gościem specjalnym Magdy tego wieczoru będzie mistrz organów Hammonda Wojciech Karolak.

 W Palladium Magdzie usłyszymy też zespół Magdy w składzie: Aleksandra Siemieniuk – gitary, Jacek Cichocki – piano, Roman Ziobro – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja, Adam Rozenman – perkusjonalia oraz Chór Gospel Band: Magdalena Supeł (aranżacje chóru, alt), Małgorzata Stępień (sopran), Joanna Mews (mezzosopran), Mariusz Odwarzny (tenor), Michał Mielczarek (tenor).

 

“Come on Children, Let’s Sing”, “Lord, Search My Heart”, “I’m Goin’ to Live the Life I Sing About in My Song”, “Keep Your Hand on the Plow” czy “Go Tell It on the Mountain” to tylko niektóre z wielu pieśni, które dzięki Mahalii Jackson stały się bliskie milionom ludzi na całym świecie. Niewątpliwie zaczarowały także Magdę Piskorczyk, która zaaranżowała je na swój sposób, nawiązując do pięknej i starej tradycji gospel, gdzie radość i żywiołowość przeplatają się z żarem modlitwy i głęboką refleksją. Magda śpiewała pieśni gospel wielokrotnie w Polsce, w Niemczech, w Szwecji, na Węgrzech i we Francji. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC.

 

Bilety na koncert w Palladium można nabyć w kasie Palladium przed koncertem oraz przez Internet w serwisie evenea.pl

Mahalia Jackson
(26.10.1911 – 27.01.1972)

 

Mahalia Jackson urodziła się w ubogiej rodzinie na przedmieściach Nowego Orleanu jako Mahala Jackson, ale rodzina nazywała ją „Halie”. Bardzo wcześnie zaczęła przesiąkać klimatem nowoorleańskiej muzyki: szczególne znaczenie miał blues i jazz oraz śpiew Bessie Smith i Ma Rainey. Siostra ojca i jej mąż byli artystami wodewilowymi. Mahala też uwielbiała śpiewać, ale najlepiej czuła się w kościele, gdzie zaczęła dzielić się talentem i pasją już w wieku 4 lat. Jedna z ciotek, pod wrażeniem możliwości siostrzenicy, powiedziała, że kiedyś będzie śpiewać dla monarchów – ta przepowiednia się spełniła…

W 1950 roku, jako pierwszy wykonawca muzyki gospel, wystąpiła w nowojorskiej Carnegie Hall. Zaśpiewała „Trouble of the World” w filmie „Imitations of Life”. W 1957 i 1958 roku wystąpiła na Newport Jazz Festival. Zaśpiewała dla prezydentów Dwighta D. Eisenhowera oraz Johna F. Kennedyego (na inauguracji tego drugiego).

Mahalia Jackson wspierała walkę polityczną mającą na celu zniesienie segregacji rasowej. To właśnie ona zaśpiewała “I’ve Been Buked and I Been Scorned” do 200-tysięcznego tłumu zgromadzonego w Waszyngtonie przed słynnym przemówieniem doktora Martina Luthera Kinga w 1963 r. Więcej, historycy wskazują, że to ona właśnie okrzykiem zachęciła go, by opowiedział wtedy swój sen wówczas.

Płyty z jej nagraniami sprzedawały się w kilkumilionowych nakładach. W 1972 r. uhonorowano ją Nagrodą Grammy za całokształt, a w 1997 r. przyjęto w poczet sław Rock and Roll Hall of Fame and Museum, zaś rok później jej portret ozdobił znaczek pocztowy USA. Była i wciąż jest inspiracją dla wielu muzyków, m.in. Little Richarda, Arethy Franklin, Etty James, Jamesa Clevelanda, Irmy Thomas. Zrewolucjonizowała muzykę gospel wprowadzając do niej bluesowe frazowanie i inne elementy z muzyki świeckiej, zwłaszcza jazzu. Śpiewała z pasją i charyzmą – w sposób, który po dziś dzień uznawany jest za symbol i szczytowe osiągnięcie muzyki gospel and spirituals.

 

Następne koncerty z okazji 100-lecia urodzin Mahalii Jackson:
06.11 – Kraków, Auditorium Maximum UJ

07.11 – Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska

08.11 – Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka

20.11 – Radom, Sala Koncertowa ROK

21.11 – Zamość, Zamojski Dom Kultury

 

Filmy wideo z koncertu gospel Magdy Piskorczyk w Paks na Węgrzech:

“Just a Closer Walk with Thee”: http://youtu.be/1wQ_h4a1j2E

“Joshua Fit the Battle of Jericho”: http://youtu.be/Iuej5abfBLE
www.magdapiskorczyk.com/wideo

 

 

Organizator: Agencja Artystyczna M-D-M, we współpracy z Magda Piskorczyk Management

 

więcej informacji: www.magdapiskorczyk.com/mahalia