Wesprzyj Benedyktynki z Jarosławia

2 września, 2011 Wyłącz przez m.guzek

Zakon benedyktynek powrócił po prawie dwóch stuleciach nieobecności do zabudowań jarosławskich, które po kasacie służyły różnym celom, jakie wyznaczyli im zaborcy. Budynki jednak nigdy nie były wcześniej remontowane. Dzięki pierwszemu etapowi akcji zrob1malykrok.pl i hojnemu zaangażowaniu Darczyńców, Siostry mogą już mieszkać w godziwych warunkach, przyjmować gości i pątników bez zawstydzenia i niewygody, zapraszać do wspólnej modlitwy. Ten tytułowy jeden mały krok jest wielkim skokiem w realiach codziennego życia modlitewnego sióstr benedyktynek.Akcje wspiera Chrześcijańskie Granie.
Sukces pierwszego etapu akcji, dzięki któremu udało zebrać się nieco ponad 400 tys. zł na remont klasztoru, zachęcił do zrobienia kolejnych niezbędnych kroków w celu przywrócenia świetności temu religijnemu miejscu. Oczywiście realizacja tych celów nie będzie możliwa bez hojności dobroczyńców.Obok domu znajduje się drugi budynek mieszkalny, który dotychczas w większej części służył za warsztaty i garaż. Przylega on do zabytkowego muru, który przez wieki zdążył nasiąknąć niemal jak gąbka. – Na szczęście zaczęłyśmy już go osuszać. Na tym jednak nie możemy zakończyć, bo wilgoć zżarła już krokwie i poszycie dachu, który może odlecieć przy mocniejszym wietrze – opowiada siostra Barbara Dendor.
Remont tej chylącej się ku ruinie budowli, to nie lada inwestycja – potrzeba prawie tyle samo środków, co w przypadku budynku klasztornego. Prace wyceniono do tej pory na około 400 000 zł dodatkowo, a są to: kompleksowy remont dachu, wykonanie klatki schodowej i schodów na poddasze, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana instalacji wodociągowej oraz kanalizacji i wiele innych. Remont budynku jest częściowo finansowany ze środków Unijnych z zakresu termomodernizacji (104.000 zł) ale i tak większość tych prac Siostry muszą sfinansować same.

Dzięki drugiemu etapowi akcji zrób1malykrok.pl darczyńcy mogą zmienić  oblicze Jarosławskiego klasztoru, gdzie nocleg znajdzie każdy strudzony pielgrzym i turysta. Akcja ma potrwać do końca października.

 

 

[youtube]ElwU-r1xk9s[/youtube]

s. Barbara Dendor OSBtel. 515275712
benedyktynki.jaroslaw@gmail.com
Maciej Gnyszkatel. 602616210
m.gnyszka@dobroczynnosc.com