New Life M Szukam Domu – recenzja

20 marca, 2010 Wyłącz przez m.guzek

Znów odjechał mi autobus. Siadam na ławce zbitej z wąskich, szarych desek. Nie mogę uporządkować myśli. Niech mi ktoś teraz powie, że znalazł swój własny kąt na ziemi. Dysponujesz aktem własności? Zatem jesteś szczęściarzem. W mętliku myśli i zgiełku wydarzeń próbuję odnaleźć swój własny dom, jak My wszyscy. Ten właśnie temat stał się inspiracją dla grupy New Life M.


Nowe brzmienie Newlife`owców wyrasta z 15-letniej historii zespołu. Do tej pory wydali 4 studyjne płyty. W dyskografii zapisały się: „Stoisz u naszych drzwi” (1992), „Na żywo” (1996), „Twoja miłość” (1997) „Dla ciebie i dla mnie”wydana w 2002 roku, a także nagrana podczas koncertu na żywo płyta „Z ciemności do światła” z kompozycjami zaaranżowanymi na chór i orkiestrę symfoniczną. Na najnowszym krążku „Szukam domu”, w słowach i muzyce artyści oddali własne pragnienia i interpretacje znaczenia słowa dom. Na przykład Mateusz „Mate.O” Otremba własnym miejscem nazywa życie bogate w prawdziwą miłość. Basia Włodarska w tytułowej piosence szuka domu z cegły, niedużego mieszkanka, w którym znajdzie własną przestrzeń. Beata i Joachim Menclowie z kolei, ostrzegają nas przed zachłannością z jaką pożera tempo miejskiego życia. Zwrócili uwagę na miłość i szczęście rodzinne, „doba nie jest z gumy, życie krótkie jest” przyznają, dlatego trzeba się zatrzymać, by nie stracić głowy. Wspólnie napisali „Zakochałam się na 100%”. Ta głęboka ballada otwiera zestawienie 14-stu najnowszych piosenek.Do stworzenia muzycznego charakteru „Szukam Domu” zaproszono szczególnych gości m. in. Natalię Niemen, Thomasa Celis`a Sanchez`a, Mateusza Pospieszalskiego i Daniela Pomorskiego. Obecne trendy jazzowe, bluesowe i soulowe wlewają w ucho słuchacza błogi spokój. Cała warstwa instrumentalna płyty wzbogacona jest potężną dawką popu, co może nieco rozczarować fanów głębokich dźwięków czarnej muzyki. Z drugiej strony pop nadał ich twórczości bardziej przystępny charakter, co z kolei sprzyja rozpowszechnianiu dobrych wartości. Poszerzone grono odbiorców już czeka na koncerty. ( Dla przypomnienia podamy, że premiera nowego materiału muzycznego, odbyła się 15 kwietnia 2009 r. a w sklepach ukazała się już 9 maja bieżącego roku!)

Głównymi autorami zamieszania są znani wszystkim Joahim Mencel, Marcin Pospieszalski, Piotr Jankowski oraz Robert Cudzich. Panowie stanowią rdzenny skład zespołu. Pogodę i siłę kobiecości wnosi Basia Włodarska, która jest główną wokalistką New Life`M od 2005 roku. Ten cenny skład nie koncentruje się jedynie na nagraniach studyjnych, ale przede wszystkim na koncertach i relacją z publicznością. Najbardziej ciekawi mnie odbiór trasy koncertowej i piosenki“Cieszmy się”. Nasycone barwą, latyno-amerykańskie dźwięki z pewnością poderwą do tańca każdego.

Z uwagi na ton i wyrazistość głosu wokalistów tę płytę szczególnie polecam osobom spędzającym sporo czasu w samochodzie. W pierwszym odbiorze nagrania wydały się banalne, jednak w każdym kolejnym odsłuchaniu rysowała się głębia i istota przedsięwzięcia. Artyści wskazują na uniwersalne wartości takie jak: prawda, miłość, nadzieja, wiara. Teksty przez nich napisane zawierają elementy nauki Jezusa. Ewangeliczne przesłanie każdej z piosenek wyłania się z czasem i stopniowo. Być może w tym tkwi sens i powód, dla którego wciąż i odnowa fani włączają najnowszą płytę zespołu New Life`M.

Karolina Podhajna

Płyta Szukam Domu, Twoja miłość i Dla mnie i dla ciebie zespołu New Life M. są dostępne w sklepie Chrześcijańskie Granie, ul.Dewajtis 3:
www.chrzescijanskiegranie.pl

[youtube]cu4jR-rSMLg[/youtube]

[youtube]O_yOB1Vv6Jc[/youtube]